Flexible housing in the 21st century: Three contemporary case studies
21. yüzyılda esnek konut: Üç çağdaş örnek çalışma
- Tez No: 654523
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, esnek konutun güncel konumunun araştırıldığı bir çalışmadır. Esneklik, sökülüp taşınabilir mesken olarak işlev gösteren ilk barınaklardan beri uygulanagelmiştir. Araştırmanın hedefi, günümüzde esnek konut pratiğinin yeni öncü çözümler mi ürettiği yoksa yerleşmiş modeller üzerinden devam mı ettiğini incelemektir. Bunun için, esnek konut alanında literatüre girmiş öncü modeller göz önünde tutularak öncelikle esnek konutun tarihçesi analiz edilmiştir. Sonrasında seçilmiş örnek projeler, kıyaslama yapılabilir üç kriterde – kullanıcı katılımı ve mimarın yetki gücü, meskenlerin bireysel ve toplumsal yaşayışı, bina yapım yöntem ve malzemelerinin konvansiyonelliği ve yeniliği – analiz edilerek önceki örneklerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda seçili örnek projelerin öncülüğünü yaptıkları bir yenilik getirmedikleri; ancak önceki modellerle birebir özdeş olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an investigation of the current position of flexible housing practiced today. Flexibility is observed since the most initial shelters functioned as demountable dwellings. The objective of this research is to explore whether flexible housing in current practice displays new pioneering solutions or continue with established models. In order to achieve the goal, the historic background of flexible housing is examined first, focusing on acknowledged precedents in this field. Then, selected case studies are analyzed and compared to them in terms of three contrasting pairs of criteria: Rate of user participation and empowerment of architect, individual and communal life in dwellings, conventionality and novelty of building methods and materials. In the end, it is found that selected case studies do not offer an impactful novelty like an avant-garde although they are not identical with precedents.