Hareketli mimari: 21. yüzyıl hareketli konutları üzerine bir araştırma
Mobile architecture: A study on 21st. century mobile homes
  1. Tez No: 796671
  2. Yazar: NİHAN CURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, hareketli konut mimarisi araştırılmıştır. Hareketli mimarinin konut özelinde çevreyle, toplumla kurduğu bağlamsal ilişkiler ele alınmış ve hareketli konut yapılarının ortaya çıkış süreçleri, hareket yöntemleri irdelenmiştir. Literatür taramasıyla birlikte; hareketli konut mimarisinin tarihçesi araştırılmış; geçmiş yüzyıllardan bu yana hareketli yaşam biçimi ve hareketli konut yapılarının var olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde varlığını sürdürmeye devam eden hareketli konut yapılarının inşasında/üretiminde tasarım kriterlerinin, kullanıcı ihtiyaç ve işlevlerine bağlı olduğu öngörülmüştür. Teknolojik gelişmelerin ve değişen işlevsel beklentilerin, biçimsel arayışların neler olduğunu keşfetmek üzerine; 21. yüzyıldaki hareketli konut yapıları, işlevsel, teknolojik ve biçimsel özellikleriyle seçilen örnek konut yapıları üzerinden incelenmiş ve analiz edilmiştir. Hareketli mimaride, konut yapılarının hareket durumlarının, kullanıcılara birtakım olanak ve kısıtlar sunduğu görülmüştür. Sonuçta, bu bulguların bireylerin tükenmeyen özgürleşme ihtiyacı, 21. yüzyılda büyük bir hızla ilerleyen teknolojik ve dijital gelişmeler, öngörülemeyen acil durumların ihtimali çerçevesinde zengin ve verimli bir potansiyel oluşturduğunu tartışmış ve hareketli konut mimarisinin mimarlık /tasarım alanları için de yaratıcı düşünceler için potansiyel oluşturduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mobile residential architecture was studied. The relationships that mobile architecture establishes with the environment, culture and society are discussed. How mobile architecture was developed and the scope and methods of the mobility employed within mobile housing are examined. Along with the literature review; the history of mobile residential architecture was researched. It is argued that the design criteria in the construction/production of mobile housing structures, which continue to exist today, depend on the functional necessities, the needs of the users, the technological developments, changing functional expectations and creative formal searches. As such, the mobile residential buildings in the 21st century have been examined and analyzed through selected sample residential buildings, with particular focus on their functional, technological and formal features. The analysis indicates that the technology, movement status of residential buildings and functional performance of the structures provide users with some opportunities as well as constraints. These findings were evaluated in the conclusion. The conclusion argues that the inexhaustible need for emancipation of the individuals, the rapidly advancing technological and digital developments in the 21st century and possible unforeseen emergencies create very promising and fruitful new potentials for mobile residential architecture. Furthermore, this potential provides a rich stimulating platform for the creative process in the architectural/design fields.