Sürrealizm akımının Polonyalı afiş sanatçıları üzerine etkisi
Affected by the surrealism movement Polish poster artists
- Tez No: 654563
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Sürrealizm akımının Polonyalı afiş sanatçıları üzerine olan etkilerini açıklamak temel amaçtır. Bugüne kadar ilgili konu üzerinde araştırma yapılmadığı için özgün bir çalışma yapılarak Grafik sanatına ışık tutmak amaçlanmıştır. Tezimizin birinci bölümünde verilmek istenen mesajı en etkili yoldan anlatma sanatı olarak tanımlanan grafik sanatının temel alanlarından biri olan afiş ve türleri ile tarihçesi araştırılmıştır. İkinci bölümünde ise Polonyalı afiş sanatçıları üzerinde çok kuvvetli etkileri olan sürrealizm akımının tanımı ve tarihçesi, sürrealist sanatçılar, akımın diğer plastik sanat dallarıyla ilişkisi (resim-heykel) aydınlatılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise: Polonyalı afiş sanatçılarının çalışmaları üzerinde Sürrealizmin neden etkili olduğu, yaratıcı imgelere yol açan akımdan nasıl beslendikleri, Polonya'nın içinde yaşadığı sosyopolitik durumu, afişlerin yayınlanması için sansür gerçeği ile karşı karşıya kalan sanatçıların imgeleri dolaylı yoldan aktarmalarını sağlayan Sürrealizme gönül veren onaltı afiş sanatçısı detaylı olarak incelenmiş ve birer afiş örneğiyle konuya ışık tutulmuştur. Sanatçıların yaptıkları afişlerin anlatım biçimlerinde illüstrasyon tekniğini, imge ve tipografiyi nasıl bütüncül bir şekilde kullandıkları, renk seçimleriyle çok etkileyici bir ifade diline ulaştıkları örneklerle anlatılmıştır. Bu eşssiz tasarım stiliyle birlikte Polonyalı afiş sanatçılarının yaşadıkları pek çok zorluğa rağmen, küllerinden doğmayı başarmalarına ışık tutulmuştur. Bu çalışma, ilk kez Sürrealizmin Polonyalı afiş sanatçılarının tasarımlarında stilize yöntemler ve bireysel yaklaşımlarıyla öne çıkmasını ve akımın etkilerini incelemesi açısından önem arz etmektedir. Bu tez, tasarım yapacak genç sanatçılar için yöntem ve yaratıcı algı oluşturmakta önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explain the effects of Surrealism on Polish poster artists. Since there has not been any research on the subject until today, it is aimed to shed light on graphic art by making an original study. In the first part of our thesis, the history of the poster and its types, which is one of the basic fields of graphic art, which is defined as the art of expressing the message to be given in the most effective way, is investigated. In the second part, the definition and history of the surrealism movement, which had a very strong influence on the Polish poster artists, surrealist artists, and its relationship with other plastic arts (painting-sculpture) were tried to be elucidated. In the third part of the research: Why Surrealism is influential on the works of Polish poster artists, how they are nourished by the trend that leads to creative images, the sociopolitical situation in Poland, the reality of censorship for the publication of the posters, which allows artists to transfer images indirectly, The poster artist was examined in detail and the subject was enlightened with a poster sample. How the artists used the illustration technique, image and typography in a holistic way in the expression styles of their posters, and how they reached a very impressive language of expression with their color choices were explained with examples. This unique design style sheds light on how Polish poster artists succeeded to rise from their ashes, despite the many difficulties they faced. This study is important for the first time that Surrealism came to the fore with stylized methods and individual approaches in the designs of Polish poster artists and examines the effects of the movement. This thesis will make a significant contribution to creating a method and creative perception for young artists to design.