Kemanın resimsel çözümlemesi
- Tez No: 7698
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Resim sanatı tarihinde nesne çözümlemeleri, 20. YY'm başlarında kübizmle başlamıştır. Kübistler, yeni düşünceleri ve yeni teknik olanakları bulmaları sayesinde sanatta biçimin değişikliğe uğramasına ve çişitlilik kazanmasına öncülük etmişlerdir. Nesne çözümlemeleri, Dada, Futurizm, Sürrealizm gibi sonradan ortaya çıkan akımların da çıkış noktasını oluşturmuştur. Picasso ve Braque, çözümsel ve bireşimsel kübizm döneminde günlük yaşantımıza girmiş nesne çözümlemelerine dayalı örnekler vermişlerdir. Kemanın resimsel çözümlemesini yapmamda, adı geçen bu sanatçıların yapıtları yanında Constantin Brancusi ve Henry Moorelm heykellerindeki biçimler de kendi bilgi, sezgi ve araştırmalarım doğrultusunda incelenmiş, çağdaş bir resimsel anlatım dili ve düşüncesi geliştirmemde etkili olmuşlardır. Araştırma konusu doğrultusunda yapılan çalışmalarda, yalnızca keman konu alınmıştır. Konu desen, karışık teknik ve yağlı boya tekniği ile araştırılarak bunların içinden amaca uygun altı adet değişik boyutlardaki tablonun tez-sergi kapsamına alınması uygun gönilmüştür.
Özet (Çeviri)
Object solutions in painting's story had been starting at the beginning of the 20tn, century by cubism. Cubists' had been founding new toughts and new technical opportunity and than because of this reason, they were pioneers in changing of subjects and earning many varietes object solutions have been sources for Dadaism Futurism and Surrealism. Picasso and Braque had been making a lot of Paintings of violin at the analytic and synthetic cubism. When I draw and paint violin I have examined carefully to these artists' works and Constantin Brancusi and Henry Moore's at the shapes of sculpture, These cubist painters' good examples had created according to my toughts. At by doing works have been painted only violin at the direction of the research. Six unit among those suitable for the purpose, being painting thesis work in variars scales, have been taken place in the research.