Kaklık mağarası (Denizli)'nda yaşayan mağaraya bağımlı Arthropoda türlerinin belirlenmesi
Determination of the cave-dwelling Arthropoda species of Kaklik cave (Denizli)
- Tez No: 654581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mağaralar zorlu yaşam koşullarına rağmen birçok canlıya ev sahipliği yaparlar. Bu canlılardan en önemli grubu Arthropoda Şubesi oluşturmaktadır. Bu çalışma Denizli iline bağlı Honaz İlçesi sınırları içerisinde yer alan Kaklık Mağarası'nda 2018-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sonucunda Arthropoda Şubesi'nin 3 Altşubesine ait 9 takımdan toplam 16 tür tespit edilmiştir. Çalışma ile Kaklık Mağarası'nın ilk Arthropoda envanteri belirlenmiştir. Tespit edilen türlerden Hypogastrura viatica Tullberg, 1872 Türkiye için yeni kayıttır. Elde edilen türlerin, toplanma zamanları, ekolojik tercihleri, kuşaklara göre dağılımları, genel ve Türkiye dağılışları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Caves are home to many living things despite the harsh living conditions. The most important group among these living things is the Phylum Arthropoda. This study was carried out between 2018-2019 in Kaklık Cave located within the borders of Honaz District of Denizli province. As a result of the field studies, a total of 16 species from 9 Order belonging to 3 Subphylum of Arthropoda Phylum have been identified. The first Arthropoda inventory of Kaklık Cave was determined with the study. Hypogastrura viatica Tullberg, 1872, among the species is determined during the study, is a new record for Turkey. Collecting times, ecological preferences, their distribution according to cave zones, general and Turkey distributions of the collected species are presented.