Türkiye'de konut üretiminin belirleyicileri: Ekonomik büyüme ve konut faiz oranı
In Turkey production house economic growth determinants of housing and interest rate
- Tez No: 654590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişmekte olan tüm ülkelerde konut finansmanı büyük sorunlardan bir tanesidir. Türkiye'de gelişmekte olan bir ülke olduğu için, ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi konut üretim sorunudur. Konut üretim sorununu çözebilmek için finansman sistemlerinin etkin ve verimli bir şekilde çalışmasının gerekliliği açıktır. Bu kapsamda bu çalışmada Türkiye'de konut finansmanı ve konut arzı ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2002-2019 yılları arasındaki üç aylık veriler kullanılarak konut arzı ile konut finansmanı arasındaki ilişki, makroekonomik koşullar bağlamında incelenmiştir. Çalışmada ülke genelinde makroekonomik koşulların konut arzında daha etkili olduğu, finansmanın etkisinin daha sınırlı kaldığı tespit edilmiş ve politika yapıcılar ile konut piyasa bileşenlerinin makroekonomik faktörler doğrultusunda hareket etmelerinin daha uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing finance is one of the major problems in all developing countries. For this reason, one of Turkey's biggest problem is the problem of housing supply. It is clear that financing systems need to work effectively and efficiently in order to solve the housing supply problem. This study aims to determine the relationship of housing finance and housing supply in Turkey. For this purpose, using quarterly data between 2002 and 2019, the relationship between housing supply and housing finance has been analyzed in the context of macroeconomic conditions. In the study, it was determined that macroeconomic conditions were more effective in housing supply throughout the country, the effect of financing was more limited, and it was evaluated that it would be more appropriate for policy makers and housing market components to act in line with macroeconomic factors.