Konya müzelerinde bulunan kordon tutturma tekniği ile işlenmiş giysilerin motif tasarımları
The motif designs of the clothes embroidered with the cord attachment technique found in Konya museums
  1. Tez No: 654589
  2. Yazar: AYŞE LÜTFİYE POÇANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Anadolu Selçuklu Başkenti, Hz. Mevlana'nın huzur iklimi Konya kendine has kültürüyle, el sanatları ve geleneksel giyim kuşamıyla köklü tarihimize ışık tutan önemli şehirlerdendir. Bu çalışmada Konya müzelerinde bulunan kordon tutturma tekniği ile süslenmiş tekstil eserlerinden giyim kuşam örneklerinde kordon tutturma tekniğinin yoğun olarak uygulandığı görülmüştür. İncelenen kıyafetlerin süslemelerinin desen ve motif özelliği araştırılmış ve çizimleri yapılmıştır. Geleneksel işleme tekniklerimizden olan kordon tutturma tekniğinin ve motif özelliklerinin tanıtılması, günümüze aktarılması, motif özelliklerini bozmadan farklı tasarımlara ilham olması amacıyla hazırlanmış olan bu araştırmada, motif kompozisyonları anlatılmıştır. Motif özelliğini ve ifadesini bozmadan farklı alanlarda kullanılabilecek tasarımlarla yorumlanmıştır. Çalışmada motiflerin özellikleri faklı kaynaklardan araştırılarak yorumlanmıştır. Çalışmada, Konya'da bulunan tekstil eserlerinin sergilendiği Konya Etnografya Müzesi ve Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu Müzesinde bulunan eserlerin incelenip araştırılması yapılmıştır. Öncelikle müzelerde bulunan tekstil eserleri arşivi taranmış, konuyla ilgili yazılı ve görsel kaynaklar araştırılmış, Türk işleme tarihi, desen ve motif özellikleri gibi konuların yer aldığı kaynaklar incelenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Müzelerde araştırılan eserlerin birbirine benzer olanları ayrılmış, biçimleri belirlenmiştir. İncelenen eserlerin fotoğrafları çekilmiş, motif ve kompozisyon özellikleri anlatılmış, eserin türü açıklanmış, envanter bilgilerinin bulunduğu katalog hazırlanarak süsleme motiflerinin birebir çizimleri yapılmış ve stilize edilerek farklı ürünler için tasarımlara yapılarak araştırma tamamlanmıştır. Bu araştırmada Konya müzelerinde bulunan, kordon tutturma tekniği ile işlenmiş örneklerin motif tasarımlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolian Seljuk Capital, Hz. The peaceful climate of Mevlâna Konya is one of the important cities that shed light on our deep-rooted history with its unique culture, handicrafts and traditional clothing. On this page, it has been observed that the cord attachment technique is used extensively in the clothing samples of textile artifacts decorated with cord attachment found in Konya museums. The pattern and motif features of the ornaments of the examined clothes were investigated and drawings were made. In this research, which is the one of our traditional embroidery techniques, introducing the cord attachment technique and its motif features, transferring it to the present, inspiring different designs without destroying the motif, motif information is explained. It has been interpreted with designs that can be used differently without disturbing the motif features and expression. The features of the motifs and what they want to express are given by researching from different sources. The research of the artifacts found in Konya Ethnography Museum and Ahmet Rasih Izzet Koyunoğlu Museum, where textile artifacts found in Konya are exhibited, was examined. The archives of textile works in these museums were scanned, written and visual sources related to the subject were searched, the sources on topics such as embroidery, the history of Turkish clothing, patterns and motif features were examined and literature was searched. The similar types of artifacts explored in museums are separated, dress styles. Photographs, motifs and composition features of the examined works were explained, the type of the work was explained, the catalog was prepared for the inventory information, one-to-one drawings of the ornament motifs were made, and the research was completed by making designs for different stylized products. In this study, it is aimed to examine the motif designs of the samples processed with cord attachment technique found in Konya museums.