Toplumsal travma döneminde bireylerin; travma sonrası gelişimleri, temel inançlardaki sarsılmalar ve ahlak yargılarının incelenmesi
Individuals in the period of social trauma; post-traumatic developments, shakes in basic beliefs and examination of moral judgments
- Tez No: 654605
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmada, yaşanan toplumsal travma döneminde oluşan stres durumunun ötesinde kişilere kattığı olumlu farkındalık üzerinde durulmaktadır. Araştırmada toplumsal travma döneminde bireylerin; travma sonrası gelişimleri, temel inançlardaki sarsılmalar ve ahlak yargılarının araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca toplumsal travma döneminde toplumun psikolojik semptom oluşumları, öz ahlaki değerlendirme ve toplumsal ahlaki değerlendirmelerin ne düzeyde olduğu, tüm bunların travma sonrası gelişime etkisi incelenmektedir. Travma sonrası semptom dokuz farklı sonuç çıkarılmış, ahlaki gelişim üç evreye ayrılmış, temel inançlar ve travma sonrası gelişim kendi içlerinde madde olarak analiz edilerek ayrı ayrı ve sonrasında bütünsel olarak incelenmektedir. Bu kapsamda araştırmaya toplumsal travma döneminde olan, 18-65 yaş arası, 660 kişi katılım sağladı. Katılımcılara demografik bilgi formu, kısa semptom envanteri (KSE), görüşleri belirleme testi (GBT), öz ahlaki değerlendirme testi (ÖADT), toplumsal ahlaki değerlendirme testi (TADT), travma sonrası gelişim ölçeği (TSGÖ) ve temel inançlar envanteri (TİE) olmak üzere yedi ölçüm aracı sunuldu. Araştırma sonucunda değişkenlerden alınan puanlarda kişilerin semptomlarına bağlı farklılıklar göze çarpmaktadır. Araştırmada toplumsal travma sonucunda yüksek oranda kişilerin gelişimine katkı sağladığı (%67.7) ve temel inançlarda değişmelere yol açtığı (%67.6) saptanmaktadır. Ahlaki yargılar, travma sonrası gelişim ve temel inançlar ile ilişkilendirilmektedir. Bununla birlikte toplumsal travma sonucunda oluşan psikolojik semptomların alt boyutları ile birlikte toplumsal travmadan etkilenme düzeyleri ve ahlaki gelişim dönemleri hem travma sonrası belirtiler ve travma sonrası gelişim için doğrulanmaktadır. Değişkenlerin birbirleriyle ilişkin analiz bulguları, literatür doğrultusunda tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the positive awareness that it contributes to people beyond the stress situation that occurs during the social trauma period. In the research, individuals in the period of social trauma; It is aimed to investigate their post-traumatic developments, traumas in basic beliefs and moral judgments. In addition, the psychological symptom formations of the society in the period of social trauma, the level of self-moral evaluation and social moral evaluations, and the effect of all these on post-traumatic development are examined. Post-traumatic symptom nine different conclusions have been drawn, moral development is divided into three phases, basic beliefs and post-traumatic development are analyzed individually and afterwards as a whole. In this context, 660 people between the ages of 18-65, who were in the period of social trauma, participated in the study. Demographic information form, brief symptom inventory (BSI), opinion determination test (GBT), self-moral assessment test (LADT), social moral assessment test (TADT), post-traumatic development scale (PTGI) and basic beliefs inventory (TIE) Seven measurement tools were presented. As a result of the research, there are differences in the scores obtained from the variables depending on the symptoms of the individuals. In the study, it is determined that as a result of social trauma, it contributes to the development of people (67.7%) and causes changes in basic beliefs (67.6%). It is associated with moral judgments, post-traumatic growth, and basic beliefs. In addition, sub-dimensions of psychological symptoms resulting from social trauma, levels of exposure to social trauma and periods of moral development are confirmed for both post-traumatic symptoms and post-traumatic development. Analysis findings of variables related to each other are discussed in line with the literature.