Limits of extraterritorial jurisdiction at sea: An analysis on interception of vessels embarked with illegal migrants or asylum seekers
Denizde sınır ötesi yetkinin sınırları: Sığınmacı veya yasadışı göçmen taşıyan gemilere müdahale üzerine bir analiz
  1. Tez No: 654606
  2. Yazar: SELAHATTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ACER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Başlangıçtaki ağırlığını zamanla yitirse de, açık denizlerin serbestliği süregelen ve hâlen mevcut olan bir prensiptir. Denizlerin serbestliği sadece kıyı devletler için değil aynı zamanda denize kıyısı olmayan devletler için de vardır. Bu prensip, tanınmayan devletler de dâhil tüm devletlere seyrüsefer serbestisi sağlar. Diğer taraftan, uçuş hakkının yanı sıra kablo ve boru hattı döşeme ile deniz kaynaklarından yararlanma belirli devlet ya da devletlere ait değildir. Açık denizleri kullanmanın res communis (herkese ait olan) bir karakterde oldu kabul edilmektedir. Denizde göç ve suç işlenmesi uzun süredir devam eden olaylar olsa da, yakın zamanda seyrüseferdeki gelişmeler ve bir çok bölgede olan sıkıntılar kaçakçılık ve ticaret eylemlerini arttırmıştır. Göç, denizde çok karşılaşılan bir olay haline gelmiştir. Yakın zamanda Akdeniz'de meydana gelen olaylar, uluslararası kuralların ve uygulanışının yetersizliğini göstermektedir. Bu, uluslararası düzenlemelerin göçmenlerin yaşama hakkı dâhil temel haklarını korumayı başaramadığını aşikâr etmiştir. Yakın tehlike altındakileri kurtarma operasyonları ve yasadışı göçmenleri taşıyan gemilere müdahale, gerekli düzenlemelerin yetersizliğini veya bazılarının kifayetsiz yorumlandığını ortaya çıkarmıştır. Denizdeki göçmenler yönünden deniz sınırından geri itme taktiği ve denize elverişli bot uygulaması günümüzün teknikleri olmuştur ki bunlar geri göndermeme ilkesi ve göçmenlerin temel hakları ile çatışmaktadır. Yaşama hakkının ve geri göndermeme ilkesinin sınır ötesi uygulanması temel araçtır ve bu anlamda göçmen kaçakçılığında ve müdahale tedbirlerinde temel sorumluluktur.
Özet (Çeviri)
Although it has gradually been deprived of its initial dominance, the principle of freedom of the high seas has long been and still is a basic principle of the current maritime law. The freedom of high seas does not only belong to coastal State but also to landlocked States. The principle provides all States including non-recognized free navigation. Moreover, the right to overflight as well as laying cables, pipelines, and enjoyment of the sea resources are not subject to the exclusive jurisdiction of certain State or States. The usage of high seas is considered as in the character of res communis. Even if migration and crimes committed upon seas are long-standing incidents, recent development in navigation and struggles in many regions have escalated smuggling and trafficking activities. Migration has become one of the most common incidents to be faced in these seas. Recent incidents in the Mediterranean Sea demonstrate the weakness of international rules and their enforcement. It is also evident that international provisions are also failing to protect the migrants' fundamental rights including the right to life. Rescue operations for persons in imminent danger and interdictions against vessels carrying illegal migrants have unveiled absence of necessary regulations, or inadequate interpretation of some of them. In order to protect migrants' life and fundamental rights, it is required that international bodies must act proactively. Push back strategy from the maritime frontier and seaworthy boat practice for migrants upon the seas are the contemporary technics which clashed with the non-refoulement principle and the fundamental rights of the migrants. Extraterritorial application of right to life and non-refoulement are essential tools and responsibilities in migrant smuggling and interception measures in this regard.