Mavi ve beyaz yakalı çalışan erişkinlerde algılanan yıldırma davranışı ve tükenmişlik düzeyi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between workplace mobbing perception and burnout levels in blue and white collar adult workers
- Tez No: 654630
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma mavi ve beyaz yakalı çalışan bireylerde algılanan yıldırma ile tükenmişlik düzeyi ilişkisinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmada yöntem olarak literatür taraması ve nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'nin Tekirdağ ve İstanbul ilinde yaşayan 20-40 yaşları arasındaki sanayi, fabrika ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan mavi ve beyaz yakalı olarak nitelendirilen bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu bireyler arasından seçilen 400 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın kavramsal bilgiler bölümünde literatürde yıldırma ve tükenmişlik kavramlarına ilişkin kitap, dergi, makale, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiş ve oluşturulan başlıklar doğrultusunda çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde sosyo-demografik bilgi formu, İşyeri Zorbalığı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak veriler toplanmış ve sonrasında toplanan veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre beden gücü ve zihin gücüyle çalışanlar arasında işyeri zorbalığı açısından anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Ancak sonuçlar zihin gücüyle çalışan erişkinlerin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düzeylerinin beden gücüyle çalışan erişkinlere göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte sonuçlar beden gücüyle çalışanlarda kişisel başarıda düşme hissinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatürde ortaya koyulmuş araştırmaların sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between perceived workplace mobbing and burnout levels of adults who are blue collar or white collar workers. The quantitative study includes a review of the related literature and the data of the study is collected through relational scanning method. The universe of this research consists of people living in Turkey's Tekirdağ and Istanbul provinces of between 20 to 40 years old, whose working in factory, industry and private sector categoriesed as blue and white collar employees. The sample of the study consists of 400 randomly selected people among these individuals. Literature involving books, journals, articles, master's and doctoral theses on mobbing and burnout topics is examined and relayed at the conceptual framework section under the titles created by the author of this study. A socio-demographic information form, Turkish version of the Negative Act Questionnaire (NAQ-R) and Turkish version of the Maslach Burnout Inventory are used for collecting the data. The data of this study are analysed in SPSS 22. According to the findings, blue and white collar workers perceive mobbing behaviour at their workplace as equally present. The results indicate that white collar workers have significantly higher emotional exhaustion and depersonalization levels than blue collar workers. In addition, the data suggest that blue collar workers experience significantly more decrease at their sense of personal accomplishment. The findings are discussed inlight of the related literature.