Türkiye'deki çeşitlilik yönetimine örnek model araştırma: Türiye enerji sektöründen bir çalışma örneği
Creating a model in the concept of diversity management: The example of an energy sector in Turkey
  1. Tez No: 654634
  2. Yazar: ERBUHAN NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyada ve Türkiye'de küreselleşme, ülkeler veya şehirler arası göçler ve gezici işgücü ile çeşitlenen etnik ve sosyal yapıdaki farklılıklar ülkelerin ve şirketlerin demokratikleşme çabalarını gerekli kılmaktadır. Bunu oluşturmadaki önemli bir etmen de çeşitlilik yönetimidir. Çeşitlilik, çokkültürlü bir çevrede farklı arka planlara, kimliklere, düşüncelere sahip olan insanların bir arada olması ve bir grup oluşturmasıdır. Çeşitlilik yönetimi hem şirketlerin itibarlarını hem de ulusal bir politika olarak demokratikleşmeyi arttırır. Bu da hem şirketlerin imajına hem de ülkenin dünya üzerindeki imajına olumlu katkı yapar. Şirketlerin; ülkelerin ya da bölgelerin ihtiyaçlarına göre insan çeşitliliğini çalışanlara uyarlamasıyla da çeşitlilik yönetimi dediğimiz uygulama alanı ortaya çıkmaktadır. Dışlama ve ayrımcılığa karşı mücadelenin öneminin gün geçtikçe farkına vardığımız günümüzde çokkültürlülüğün getirisi olan çeşitliliğin faydasını görmezden gelmek mümkün değil. Bu araştırmada Oxford Analytics'in Türkiye ile verdiği veriler derlenmiş ve çeşitliliğin geliştirilmesi ile ilgili analizler Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş. örneği üzerinden çeşitliliğin geliştirilmesi üzerine analizler yapılıp Türkiye özelindeki şirketlere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies in Turkey and in the world show democratization efforts as well as countries. An important factor of its realization is diversity management. Diversity is the gathering and grouping of people from different backgrounds, identities, and opinions. Diversity management enhances both the companies' reputation and democratization as a national policy. This makes a positive contribution both to the image of companies and to the image of the country in the world. Countries' enforcement of human diversity in employment based on countrywide or nationwide needs creates the practical field of diversity management. Today, we are still realizing the importance of the fight against exclusion and discrimination as it becomes impossible to ignore the benefits of diversity. This study compiles Oxford Analytics' data regarding Turkey and analyses on the development of diversity, and makes recommendations for companies in Turkey through the example of Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş.