The impact of the application of total quality management on the satisfaction of workers: Case of private schools in Bursa
Toplam kalite yönetimi uygulamasının çalışanların memnuniyeti üzerindeki etkisi: Bursa ilinde özel okullar örneği
- Tez No: 654633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BULUT DÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Toplam kalite yönetiminin uygulanması, çoğu kuruluşta, özellikle eğitim kurumlarında önemli bir faktördür. Çünkü çalışan memnuniyetinin kazanılmasında önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı, müşteri ve çalışan memnuniyetini artırmada toplam kalite yönetiminin uygulanmasının rolünü netleştirmektir. Çalışan memnuniyetini ve bağlılığını sağlamak için kullanılabilecek toplam kalite yönetimi kavramını ve ilgili boyutları tanımlamanın yanı sıra bu boyutlar için iyileştirme yöntemlerini açıklamak. Bu çalışma, eğitim kurumlarının toplam kalite yönetimini uygulayabilmesi ve ardından çalışan memnuniyetini ölçebilmesi için toplam kalite yönetiminin eğitim kurumlarında uygulama kapsamına odaklanmaktadır. Çalışma, eğitim kurumlarının karşılaştığı tüm yön ve problemlerde sürekli araştırma ve incelemenin önemini vurgulamaktadır. Türkiye'de çalışmanın pratik ve pratik önemi, birçok eğitim kurumunun uğradığı yüksek devir oranlarının ortadan kaldırılmasına veya sınırlandırılmasına ve seçkin beceri ve yeteneklere sahip insanları çekmek ve çekmek yönünde rekabet birliğine katkıda bulunmaya odaklanmıştır. Özel okulları ziyaret ederek ve bu okullarda çalışanlara anket dağıtarak 377 anket doldurulmuş ve bu anketler analiz edilmiştir. (SPSS) hipotezi oluşturularak, çeşitli istatistiksel analizleri yapılmıştır, Toplam Kalite Yönetimi ile personellerin memnuniyeti arasındaki ilişki ve regresyon incelenmiştir. Özel eğitim sektöründe daha fazla güven kazanmak için Toplam Kalite Yönetiminin iyileştirmesi konusunda gerekli öneriler sunulmuştur. Araştırma sonucunda Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının personellerin memnuniyetini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The implementation of total quality management is an important factor in most organizations, especially educational institutions. Because it plays an important role in gaining employee satisfaction. The purpose of this study was to clarify the role of applying total quality management in increasing customer and employee satisfaction. In addition to defining the concept of total quality management that can be used to gain employee satisfaction and loyalty, and the relevant dimensions, and explaining methods of improvement for these dimensions. This study focuses on the extent of application of total quality management in educational institutions, so that educational institutions implement total quality management and then measure employee satisfaction. Where job satisfaction is one of the factors, and the mission is to influence the quality of service in the organization. The study stresses the importance of continuous research and review in all aspects and problems faced by educational institutions. The practical and practical importance of the study is focused on contributing to the elimination or limiting the high turnover rates that many educational institutions suffer from, and the unity of competition in the direction of attracting and attracting people with distinguished skills and abilities. Through visiting private schools and distributing questionnaires to employees in those schools, 377 questionnaires were filled out and these questionnaires were analyzed. By establishing the (SPSS) hypothesis, these statistical analyzes were performed and examined the correlation and regression between TQM and employee satisfaction. The necessary proposals were submitted to improve the extent of implementation of Total Quality Management in order to gain more confidence in the private education sector. As a result of the research, it was determined that the application of TQM increases employee satisfaction.