After action reviews in teams: Comparing the effects of teamwork and taskwork focus
Takımlarda faaliyet sonu değerlendirmeleri: Takım çalışması ve görev odağı etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 654714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER GÜLTAŞ, PROF. DR. H. CANAN SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Takımların sistematik bir biçimde güncel bir deneyimlerini değerlendirmelerini ve gelecek için planlama yapmalarını içeren faaliyet sonu değerlendirmelerinin (FSD) takım performansını artırmada etkili yöntemlerden olduğu bilinmektedir. Takımların işleyişinin hem görev hem de takım çalışması boyutları olduğu bilinirken, önceki literatür FSD'lerde bu iki boyuttan birine ya da ikisine birden odaklanmanın takım performansında nasıl bir fark yaratacağını incelememiştir. Bu tezde FSD odağının takım performansına etkisi incelenirken, aynı zamanda bu ilişkideki aracı değişkenlerin (koordinasyon, birbirini destekleme ve bilgi paylaşımı) rolü incelenmiştir. Önerilen modeli test etmek amacıyla her biri üç kişiden oluşan 56 takımla deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneyde 4 (FSD içeriği: Odaksız, Görev odaklı, Takım çalışması odaklı, Görev ve takım çalışması odaklı) x 2 (Deneme: 1, 2) tekrarlanan ölçüm tasarımı uygulanmıştır. Takımlardan ortak çalışmaya dayalı karmaşık ve yaratıcılık gerektiren bir problem çözme görevini tamamlamaları istenmiştir. Çalışma bulguları, hem takım çalışması hem de göreve odaklanan FSD'lerin yalnızca takım çalışmasına odaklanan FSD'lere kıyasla takım performansını artırmada daha etkili olduğunu göstermiştir. Beklenmedik şekilde odaksız FSD'lerin, takım performansını artırmada takım çalışması odaklı FSD'lere kıyasla daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, odaksız FSD'lerin takımın bilgi paylaşımı ve destekleme davranışı üzerindeki etkilerinin birleşik odaklı FSD'lerin etkisine kıyasla daha güçlü olduğu bulunmuştur. Kuramsal ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After-action review (AAR), which is a team development intervention that involves systematically reflecting on a recent experience and planning for future, has been shown as an effective tool in improving team performance. Although effective team functioning depends on both teamwork and taskwork components, previous AAR literature neglected whether focusing on either one or both of these aspects would make a difference in AAR effectiveness. This study investigated the effect of AAR focus on team performance and also examined the mediating mechanisms (i.e., coordination, team monitoring and backup behavior, and information sharing) in this relationship. A lab experiment with a 4 (AAR focus: Teamwork, Taskwork, Combined, No-focus) x 2 (Trial: 1, 2) repeated measures design was conducted with 56 three-person teams. Teams performed a complex and collaborative problem-solving task that required creativity. Study findings indicated that combining teamwork and taskwork content in the AAR resulted in greater performance improvement than focusing on teamwork-related behaviors only. Unexpectedly, generic (no-focus) AARs were found to be more effective than teamwork-focused AARs on team performance and more effective than combined-focus AARs on information sharing and backup behaviors. Theoretical and practical implications of the findings are discussed, along with suggestions for future research.