Ağızdan ağıza iletişimi etkileyen faktörler ve ağızdan ağıza pazarlamanın, satın alma davranışı üzerindeki etkisi: İkinci el otomobil satın alan müşteriler üzerine bir araştırma
Factors that affect word to mouth communication and word of mouth marketing's impact on buying behaviour: Research on customers buying second hand car
  1. Tez No: 654713
  2. Yazar: ENES NAKİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, ikinci el otomobil alan müşterilerin ağızdan ağıza iletişimi etkileyen faktörler ile ağızdan ağıza iletişimin satın alma tercihi ile ilişkisi analiz edilmektedir. Araştırmanın amacı, ağızdan ağıza iletişimi etkileyen faktörleri ortaya koymak ve ağızdan ağıza iletişimin, satın alma tercihlerini etkileyip etkilemediğini açıklamaktır. Araştırmamız, ağızdan ağıza iletişim ile satın alma tercihi ilişkisini test ederek, çıkan sonuçlar doğrultusunda ikinci el otomobil alan müşterilerin hangi faktörlerden etkilendiğini belirlemektedir. Literatür taraması yapıldıktan sonra, yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen anket uygulamasının ana kitlesini araştırmaya konu edilen ikinci el otomobil alan müşteriler oluşturmaktadır. Araştırmada demografik veriler frekans analizi ile açıklanmaktadır. Açıklayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizi kullanılarak değişkenlerin geçerlilik ve güvenilirlilik analizleri incelenmektedir. Regresyon ve Korelasyon analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü, şiddeti ve etkisi incelenmektedir. Son olarak da t-testleri ile araştırmanın hipotezleri sınanmaktadır. Araştırmaya konu olan ikinci el müşterilerinin, satın alma tercihlerinde ağızdan ağıza iletişimin etkisi olduğu ve ağızdan ağıza iletişimi etkileyen faktörlerin; marka güveni, marka imajı ile müşteri memnuniyeti olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, factors that affect word to mouth communication of customers buying second hand car and word to mouth communication's relation with buying behavior are analyzed. The aim of the research is to present the factors that affect word to mouth communication and to explain whether word to mouth communication affects buying behavior. Our research is determining which factors purchasing preference second hand cars are affected, by testing word of mouth communication's relation with buying behavior. After literature review is being made, the main audience of the surveys which was held face to face is second hand car buying customers who are the subject of the research. In the research, demographical data is explained with frequency analysis. Variables' validity and reliability analysis are examined by using exploratory factor analysis and security analysis. Direction, severity and impact of the relation between variables are examined by making regression and correlation analysis. Lastly, hypotheses of the research are tested with t-tests. It is precipitated that second hand buying customers' purchasing preference who are the subject of the research has an impact of word of mouth communication. And the factors that affect word of mouth communication are brand trust, brand image and customer satisfaction.