Türk dış politikasını ilgilendiren krizlerde yasama-yürütme ilişkisi
Legislative-executive relationship in the crises concerning the Turkish foreign policy
  1. Tez No: 654734
  2. Yazar: TUĞÇE KAFDAĞLI KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin müdahil olduğu dış politika krizlerinin ve uluslararası krizlerin yönetim süreçlerinde yürütme organı ile yasama organı arasındaki ilişkinin etkilerini incelemeyi hedeflemiştir. Dış politika yapım ve karar alma süreçlerinde yasamaya biçilen rolün sınırlı etkisi çerçevesinde kriz yönetim süreçlerine nasıl ve neden dahil olduğu, bu müdahilliğin kriz yönetimi ve karar alma sürecindeki etkisinin neler olduğu çalışmanın temel sorunsalıdır. Türkiye'nin dış politikasındaki krizlerde yasama-yürütme ilişkisinin analizi neoklasik realizmin bağımsız, bağımlı ve müdahil değişkenleri temel alınarak yapılmıştır. Bağımsız değişken olarak uluslararası sistemin etkileri dikkate alınırken bağımlı değişken olan kriz yönetim sürecine yasama ile yürütmenin etkileşimi müdahil değişken etkisi olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede 1923-2017 yılları arasında Türkiye'nin müdahil olduğu dış politika ve uluslararası krizlerde yasamanın kriz yönetim süreçlerine belirli koşullarla dâhil edilmiştir. Anayasal zorunluluklar ve parlamentonun demokratik denetiminin yürütme üzerindeki etkisinin önemli olduğu görülmüştür. Kriz yönetim süreçlerinde dış politikada karar alma yapısının temeli olan yürütmenin yasama ile iletişime girmesinin de girmemesinin de kriz yönetiminin çıktıları bakımından önemli sonuçları olmuştur. Nitekim incelenen dış politika krizleri ve uluslararası krizlerde hükümetlerin karar süreçlerinde yasamaya rol vermesi ve desteğinden yararlanması hükümetlerin amaç ve hedeflerine ulaşmaları bakımından başarıyı olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to determine the impacts of the relationship between the executive body and the legislative body in the management processes of international crises and foreign policy crises that involve Turkey. The research question of the study is how and why it is included in crises management processes within the framework of the limited impact of the role assigned to legislation in foreign policy constitution and decision-making processes, and what the impact of this intervention is on crisis management and decision-making processes. The analysis of legislative-executive relations in Turkey's foreign policy crises base on independent, dependent, and intervening variables of neoclassical realism. While considering the effects of the international system as an independent variable, the contact between the legislature and the executive on the crises management process, which is the dependent variable, was regarded as the intervening effect of variable. Within this framework, between 1923-2017, legislative involvement in Turkey's foreign policy and international crises that were included with certain conditions of the crises management process. Constitutional obligations and democratic seizure of the parliament have been determined that have a significant impact on the executive organ. In crises management processes, the fact that the executive, which is the main authority of the decision-making structure in foreign policy, either keep in contact with the legislature or not, had important consequences in terms of the outcomes of the crises management. Thus, in the foreign policy crises and international crisis, governments' role assignments for the legislative organs in the decision-making processes and benefiting from their support positively affected the success of governments in achieving their goals and objectives.