Türkiye'de döviz kurunun artış oranı ve enflasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the inflation and the rate of increase in the exchange rate in the Turkey
- Tez No: 654733
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşen dünya ekonomilerinin en önemli değişkenlerinden olan döviz kuru, ülke ekonomileri arasında alışveriş bağını kuran önemli bir araçtır. Dış ticarete konu olan malların ulusal para cinsinden ülke içindeki fiyatlara etkisi döviz kuruna dikkatleri artırmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından döviz kuru ve enflasyon arasındaki ilişki son derece önemli bir faktördür. Literatürde döviz kuru ve enflasyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş olan birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, ilk olarak döviz kuru ve enflasyon teorik olarak açıklanmaktadır. Türkiye ekonomisinde döviz kuru artış oranı ve enflasyon arasındaki ilişki 2003:06-2020:06 dönemleri arasındaki aylık veriler kullanılarak ampirik analiz yapılmıştır. Bu çalışmada ekonometrik yöntem olarak zaman serisi analiz yöntemi kullanılmıştır. Analiz metodu olarak ARDL sınır testinden yararlanılmış ve bu doğrultuda Augmendet Dickey-Fuller ve Zivot-Andrews birim kök testi uygulanarak durağanlık analizi yapılmıştır. ARDL sınır testi uygulanarak döviz kuru artış oranı ve enflasyon arasındaki uzun dönemli ilişki analiz edilmiştir. Analiz sonucunda uzun dönemde döviz kuru artış oranından enflasyona doğru tek yönlü eşbütünleşik ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate, one of the most important variables of globalizing world economies, is an important tool that establishes the trade link between economies. The effect of internal tradable goods prices on domestic prices in national currency increases the attentions to the exchange rate. In emerging economies such as Turkey the exchange rate is an extremely important factor in the existence of inflation. There are many studies in the literature that have revealed the relationship between exchange rate and inflation. In this study, firstly, exchange rate and inflation are explained theoretically. In this thesis The relationship between exchange rate growth and inflation in Turkey's economy is studied by using data span from 2003:06 to 2020:06 period. In this study, time series analysis method is utilized as the econometric method. ARDL bound test was used as the analysis method and accordingly, the stationarity analysis was performed by applying Augmendet Dickey-Fuller and Zivot-Andrews unit root tests. The long-run relationship between the exchange rate growth rate and inflation is analyzed by applying the ARDL bound test. As a result of the analysis, a unilateral cointegration relationship of exchange rate increase rate and inflation in the long run has been determined.