Sosyal medya pazarlama aktivitelerinin tüketici tarafından algılanması ve işletmeler açısından önemi üzerine bir araştırma
A research on the perception of social media marketing activities by the consumer and its importance for businesses
- Tez No: 654799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte sosyal medya insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bireyler sosyal medya platformları aracılığıyla kişisel hayatlarını, deneyim ve tecrübelerini diğer bireyler ile paylaşmaya başlamışlardır. Bireylere verilen bu imtiyazlar işletmelerin dikkatini çekerek sosyal medya pazarlama kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. İşletmeler, yeni bir rekabet ortamı oluşturan sosyal medya platformlarında geleneksel medyaya oranla daha düşük maliyetlerle pazarlama stratejileri geliştirmişlerdir. Bu stratejiler neticesinde işletmeler daha hızlı geri bildirim almayı başarmışlardır. Bu bağlamda sosyal medya pazarlama faaliyetleri işletmeler açısından daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Tüketicilerin sosyal medya pazarlamasına yönelik algıları sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin planlanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada işletmeler açısından büyük bir önem taşıyan sosyal medya pazarlamasına yönelik tüketici algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, beş faktörlü sosyal medya pazarlama algısı ölçeği kullanılarak hazırlanan anket formu yardımıyla, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 502 kişiden veri elde edilmiştir. Sosyal medya pazarlamasına yönelik tüketici algıları ve bu algının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirleyebilmek amacıyla veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre, sosyal medya pazarlamasına yönelik algıların tüketicilerin cinsiyet, eğitim ve gelir düzeylerine göre farklılık gösterdiği fakat tüketicilerin yaşlarına göre herhangi bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçların henüz sosyal medya pazarlama faaliyetlerinde bulunmayan ve/veya hâlihazırda bu faaliyetleri yürüten işletmelerin sosyal medya pazarlama stratejilerinde etkinlik artırmaya yönelik olarak dikkate alması gereken hususlar konusunda öngörü sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, social media has become an important part of human life. Individuals have started to share their personal lives, experiences and experiences with other individuals through social media platforms. These privileges given to individuals have attracted the attention of businesses and led to the emergence of the concept of social media marketing. Businesses have developed marketing strategies at lower costs compared to traditional media on social media platforms that create a new competitive environment. As a result of these strategies, businesses have managed to get feedback faster. In this context, social media marketing activities have started to gain more importance for businesses. Consumers' perceptions of social media marketing play a major role in planning social media marketing activities. In this study, consumer perceptions about social media marketing, which is of great importance for businesses, are tried to be determined. For this purpose, data was obtained from 502 people who were reached by convenience sampling method with the help of a questionnaire prepared using the five-factor social media marketing perception scale. The data were analyzed using the SPSS 20 package program to determine consumer perceptions of social media marketing and whether this perception differs according to demographic characteristics. According to the analysis, it was concluded that perceptions of social media marketing different according to the gender, education and income levels of consumers, but not according to the ages of the consumers. The results obtained are expected to provide foresight into the issues that should be taken into account for increasing efficiency in social media marketing strategies businesses that are not yet engaged in social media marketing activities and / or are currently engaged in these activities.