Seyyid Sâbık'ın kelâmî görüşleri
Sâyyid Sâbık's theologial views
- Tez No: 654850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖREGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Seyyid Sâbık, Mısır'ın Menûfiye kentinde dünyaya gelmiştir. El-Ezher Üniversitesinin en başarılı öğrencilerine takdim ettiği“alimiyye”diplomasını almaya hak kazanmıştır. Yaşadığı devirde müslümanlar arasında ismini duyurmayı başaran âlimlerden olmuştur. Arapların Nobel'i diye bilinen Kral Faysal ödülüne layık görülmüştür. Kaleme almış olduğu“el-Fıkhü's-Sünne”eseriyle İslâm âleminde yankı uyandırmıştır. Biz bu çalışmamızda Seyyid Sâbık'ın, daha önce hakkında akademik bir çalışma yapılmamış olan“el-'Akâidü'l-İslâmiyye”eseri bağlamında kelâmî görüşlerini, bazı muteber kelâm âlimlerinin görüşleriyle karşılaştırmalı bir biçimde ele almaya çalıştık. Araştırmamız süresince Seyyid Sâbık'ın“İslâm Daveti”ve“Kur'ân ve Sünnet'e Göre Müslüman Nasıl Olmalı”eserlerinden ve birçok muteber kelâm âliminin eserlerinden istifade ettik. Çalışmamız, Seyyid Sâbık'ın kelâmi görüşlerinin ortaya koyması ve öne sürmüş olduğu iddialı fikirlere daha bütüncül bir açıyla bakılması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sayyid Sâbık was born in the city of Menûfiye in Egypt and was awarded the“scholarship”diploma presented to the most successful students of al-Azhar University. He was one of the scholars who succeeded in making his name known among the Muslims of his time. He was awarded the King Faisal prize known as the Nobel of the Arabs. He had an echo in the Islamic world with his work“al-Fiqh al-Sunna”. In this study, we tried to compare Sayyid Sâbık's theological views in the context of“al-'Akâidü'l-Islamiyya”, which contains his theological views and has not been studied before, in a way that is comparable with the views of eminent scholars of Kalam. During our research, we benefited from Sayyid Sâbık's“The Invitation to Islam”and“How a Muslim Should Be According to the Quran and Sunnah”and the works of many eminent scholars of kalam. Our study is important in terms of revealing Sayyid Sâbık's theological views and looking at the assertive ideas he put forward from a more holistic perspective.