R-pet iplik içeren üst giyimlik dokuma kumaşlar üzerine bir çalışma
A study of woven apparel fabrics containing R-pet yarns
  1. Tez No: 654855
  2. Yazar: GÜL KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ZİYA ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda r-PET iplik içeren dokuma kumaşların performans özellikleri incelenmiştir. Kumaşlar üst giyimde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Tez kapsamında toplam 18 adet kumaş dokunmuştur. Dokunan kumaşlar karışımlarına göre 4 grupta incelenmiştir. Her grupta r-PET ve PES karışımlı olarak ayrı ayrı kumaşlar dokunmuştur. Test sonuçlarına göre r-PET karışımlı kumaşlar ile PES karışımlı kumaşlar karşılaştırılmıştır. Test sonuç değerleri arasında farklılar gözlemlenmiştir. Ancak kumaş performansını olumsuz etkileyecek bir sonuç tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance characteristics of woven fabrics containing different proportions of r-PET yarn were examined. A total of 18 fabrics were woven within the scope of the thesis. Woven fabrics were examined in 4 groups according to their blends. Different fabrics were woven in ELch group with a mixture of r-PET and PES. According to the test results, r-PET blended fabrics and PES blended fabrics were compared.Differences were observed between the Test result values. However, no result has been determined that will negatively affect fabric performance.