Libya diş hekimliğinde tanı ve tedavi uygulamalarının ağız sağlığına etkileri ve diğer kişisel faktörlerle ilişkisi
The effects of diagnosis and treatment practices in Libya dentistry on oral health and its relationship with other personal factors
- Tez No: 654923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsanlar alışkanlıklarının ve davranışlarının, özellikle sağlıkları üzerindeki dolaylı etkinin tam olarak farkında değillerse, sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir. Ağız sağlığımızın dolaylı olarak genel sağlığımızı etkilediği, şeker hastalığı ve kalp ile ilgili hastalıklar gibi çok ciddi hastalıkların nedeni olabileceği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma ağız sağlığı, tanı ve tedavilerin etkisi ve bunların çevre, yaş ve cinsiyet gibi diğer faktörlerle ilişkileri konusunda Libya'da farklı şehirlerde yapılmıştır. Ayrıca, belirtilen bu ilişkileri ve faktörlerin fiili etkisini tanımlamada istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, hastaların kişisel bilgileri kullanılmadan ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People's habits and behavior can negatively affect their health, especially if they are not fully aware of the indirect impact on their health. It has been proven that our oral health indirectly affects our general health and can be the cause of very serious diseases such as diabetes and heart-related diseases. Therefore, this study was conducted in different cities in Libya on oral health, the impact of diagnosis and treatments, and their relationship with other factors such as environment, age, and gender. In addition, statistical analysis methods were used to define these relationships and the actual effects of the factors. The data used in the study were expressed without using the personal information of the patients.