Spinal anestezi sonrası litotomi pozisyonunun blok düzeyi ve hemodinamik parametrelere etkisi
The effect of lithotomy position on block level and hemodynamic parameters after spinal anesthesia
  1. Tez No: 654940
  2. Yazar: SİNAN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELTEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızın amacı, hiperbarik bupivakainle yapılan spinal anestezi sonrası litotomi pozisyonunun ve litotomi pozisyonunu verilme zamanının blok düzeyi ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerini araştırmaktır. Hastanemiz yerel etik komite onayı alındıktan sonra, çalışma protokolü tüm hastalara tek tek anlatılarak bilgilendirilmiş gönüllü onamı alındı. Çalışmaya, spinal anestezi altında litotomi pozisyonu verilerek ürolojik cerrahi uygulanacak olan toplam 204 hasta alındı. Spinal anestezi uygulanan hastalar; Grup S: Spinal enjeksiyondan sonra hemen horizontal supin pozisyonuna alınıp 5 dakika takip sonrasında horizontal litotomi pozisyonuna alınanlar ve Grup L: Spinal enjeksiyon yapılır yapılmaz horizontal litotomi pozisyonuna alınanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar 20 dakika boyunca belirli aralıklarla hemodinamik parametreler ve anestezi düzeyi açısından değerlendirildi. Duyusal blok seviyesi 5. ve 10. dakikalarda her iki grup arasında istatistiksel olarak benzer düzeyde saptandı. 15 ve 20. dakika duyusal blok seviyesi ise Grup S' de Grup L' ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Modifiye Bromage Skala'sına göre değerlendirdiğimiz motor sinir blok düzeyi, çalışmanın 5. ve 10. dakikalarında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu. 15. ve 20. dakika MBS değerleri her iki grup arasında değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı derecede fark olmadığı saptandı. Spinal anestezi sonrası kan basıncı parametreleri (SKB, DKB, OAB) değerlerinin, spinal enjeksiyon öncesi döneme göre her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı saptandı. Kan basıncı parametrelerindeki azalmanın Grup S' de Grup L' ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate the effects of lithotomy position and its timing, on block levels and hemodynamic parameters after spinal anesthesia performed with hyperbaric bupivacaine. The protocol of this study, which was approved by our ethics committee, was explained to each patient and consent was obtained. The study was conducted on 204 patients, undergoing urologic surgery under spinal anesthesia in the lithotomy position. The patient groups were as follows: Group S: Those who were immediately turned into the horizontal supine position after spinal injection and after 5 minutes follow up, turned into the horizontal lithotomy position; Group L: Those who were immediately turned into the horizontal lithotomy position after spinal injection. The patients were checked for their hemodynamic parameters and block levels periodically for 20 minutes. The sensory block levels were similar at 5. and 10. minutes between the groups. At 15. and 20. minutes, sensory block level was significantly higher in group S than in group L. The motor block level which we evaluated according to Modified Bromage Scale was significantly different between the groups at 5. and 10. minutes. The MBS values were not significantly different between the groups at 15. and 20. minutes. The blood pressure parameters after spinal anesthesia (SBP, DBP, MAP) were significantly lower in each group than before the puncture. The decrease in these parameters was significantly higher in group S than group L.