Bruselloz tanısı alan çocukların değerlendirilmesi: 10 yıllık deneyim
Evaluation of the children who were diagnosed brucellosis: 10 years of experience
  1. Tez No: 654941
  2. Yazar: TAMER YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bruselloz ülkemizde endemiktir ve önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, bruselloz tanısı almış çocukları geriye dönük olarak inceleyerek epidemiyolojik, klinik ve laboratuar bulgulara göre tanıya gitmede anahtar noktaları belirlemek ve tedavi kombinasyonları, tedavi süreleri ve relaps oranlarını değerlendirerek en uygun tedavi kombinasyonu ve süresi hakkında fikir sahibi olmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 2-17 yaş arası 97 hasta dâhil edildi. Hastaların %55,7'si erkek, %44,3'ü kız idi ve %80,4'ünde pastörize olmamış süt ve süt ürünü tüketme öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is endemic in our country, remains to be a major public health problem. The aim of this study, was to determine the key points to diagnose, according to epidemiological, clinical and laboratory findings of children who were diagnosed brucellosis, by retrospectively analyzing. Additionally it was aimed to have opinion about the most convenient treatment and duration with evaluating of, treatment durations, complications and relaps rate. Ninety-seven patients whose ages ranging from 2 to 17 years, were included the study. Of the patients, 55,7% were male, 44,3% were female and 80,4% had history of consumption of unpasteurized milk and milk product. The unpasteurized milk and milk product consumption history was significantly higher, in patients with living in rural area and in patients with history of brucellosis and/or animal breeding in family. The most common complaints in admission were arthralgia, fever, fatigue, sweating and lack of appetite.