Akdeniz bölgesinde doğal yayılış gösteren Origanum L. cinsine ait bazı türlerin fizyolojik ve fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physiological and phytochemical properties of some Origanum L. species, spreading naturally in the Mediterranean region
  1. Tez No: 655028
  2. Yazar: İMRAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Akdeniz bölgesinde doğal yayılış gösteren O. boissieri, O. micranthum, O. syriacum var. bevanii, O. laevigatum ve O. vulgare subsp. hirtum'un fizyolojik ve fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Fizyolojik özellikler ile mineral madde içeriklerinin Origanum türleri arasında farklılık gösterdikleri belirlenmiştir. Yapılan LC-MS/MS analizlerine göre kafeik asit, resveratrol ve hidroksibenzeoik asit analiz edilen tüm türlerde tespit edilmiştir. Bunun aksine, alizarin, timokinon ve protokateşik asit ise analiz edilen Origanum türlerinde tespit edilememiştir. Origanum türlerinden elde edilen uçucu yağların GC-MS analizlerine göre en fazla bulunanlar O. syriacum var. bevanii'de karvakrol (%63,17), karvon (%12,37) ve timol (%5,28); O. boissieri'de karvon (%75,25), o-simen (%5,74) ve karyofillen (%3,59); O. laevigatum'da bisiklogermakren (%13,45), karvakrol (%11,21) ve germakren-D (%11,06); O. micranthum'da alfa-terpineol (%31,94), linalool (%12,27) ve terpinen-4-ol (%10,06); O. vulgare subsp. hirtum'da ise karvon (%47,29), timol (%25,34), β- simen (%8,18) ve gamma terpinen (%5,83) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, analiz edilen türlerin uçucu yağ kompozisyonları, fenolik madde içeriği ve fizyolojik özelliğinde farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Origanum üzerine yapılacak çalışmalara referans olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the physiological and phytochemical characteristics of the O. boissieri, O. micranthum, O. syriacum var. bevanii, O. laevigatum and O. vulgare subsp. hirtum, spreading naturally in the Mediterranean region. It has been determined that physiological characteristics and mineral substance contents vary across Origanum species. The caffeic acid, resveratrol and hydroxybenzoic acid were detected in all analyzed species, according to LC-MS/MS analysis. Contrary to this, alizarin, thymoquinone and protocathic acid were not detected in the analyzed Origanum species. Among the essential oils obtained from Origanum species, the ones having the highest contents were determined as; carvacrol (63,17%), carvone (12,37%) and thymol (5,28%) in O. syriacum var. bevanii; carvone (75,25%), o-cymene (5,74%) and caryophyllene (3,59%) in O. boissieri; bicyclogermakrene (13,45%), carvacrol (11,21%) and germakrene-D (11,06%) in O. laevigatum; alpha-terpineol (31,94%), linalool (12,27%) and terpinen-4-ol (10,06%) in O. micranthum; carvone (47,29%), thymol (25,34%),-cymene (8,18%) and gamma terpinene (5,83%) in O. vulgare subsp. hirtum, according to GC-MS analysis. Consequently, It was determined that the analyzed species differ in essential oil compositions, phenolic substance content and physiological properties. It is thought to be a reference to the studies on Origanum.