Asya kaplanları ve Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Panel veri analizi
Impact of direct foreign capital investments on economic growth in Asian tigers and Turkey: Panel data analysis
- Tez No: 655042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar gittikleri ülkenin sadece sermaye düzeyini artırmakla kalmayıp aynı zamanda yeni üretim teknikleri ve teknoloji transferi de sağlayarak ülkenin uluslararası piyasadaki rekabetini artırma olanağı da tanımaktadır. Bunlara ek olarak doğrudan yabancı yatırım yeni iş alanlarının oluşumuna, yerli yatırımların ve beşeri sermayenin artışına da katkıda bulunur. Söz konusu bu etkiler, genel refah seviyesinin yükselmesini sağlamak suretiyle ekonomik büyümeyi gerçekleştirmektedir. Fakat yapılan yatırımlar dışa bağımlılığın artmasına ve yerli firmaların zarar görmesine sebep olarak ülkelerin ekonomik gelişimine de engel olabilmektedir. İncelenen literatür kapsamında daha önce Asya Kaplanları'nın ele alınmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada Asya Kaplanları ve Türkiye ele alınarak doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi belirlenmek istenmektedir. Bu kapsamda çalışmada Asya Kaplanları olarak adlandırılan Tayvan, Güney Kore, Singapur ve Hong Kong incelenmiştir. Bunun yanında yapılan bu çalışmaya Türkiye'de dahil edilmiştir. Ele alınan beş ülke için 1960-2018 yıllarına ait veriler Dünya Bankası ve UNCTAD'tan elde edilmiş, panel veri analizi ile incelenmiştir. Yapılan eşbütünleşme testleri sonucunda ise, incelenen seriler arasında eşbütünleşme olduğu görülmektedir. Buna göre, incelenen değişkenler arasında uzun dönemli anlamlı bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek için yapılan nedensellik analizleri sonucunda ise, incelenen değişkenler arasında çift yönlü ve tek yönlü nedensellik bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments not only increase the capital level of the country they are visiting, but also provide new production techniques and technology transfer, allowing the country to increase its competition in the international market. In addition, foreign direct investment contributes to the formation of new business areas, the increase of domestic investments and human capital. These effects achieve economic growth by increasing the level of general welfare. However, the investments made may hinder the economic development of countries by causing an increase in foreign dependency and damage to domestic firms. It is seen that Asian Tigers have not been discussed before within the scope of the examined literature. This is made in accordance with this study, the Asian Tigers and Turkey are required to be determined by considering the impact of FDI on economic growth. In this context, Taiwan, South Korea, Singapore and Hong Kong, which are called Asian Tigers, were examined. Besides these studies were included in Turkey. For the five countries considered, the data for the years 1960-2018 were obtained from the World Bank and UNCTAD, and were analyzed by panel data analysis. As a result of the cointegration tests, it is seen that there is cointegration between the analyzed series. Accordingly, it is possible to say that there is a significant long-term relationship between the variables examined. As a result of the causality analysis conducted to determine the direction of the relationship between variables, two-way and one-way causality findings were obtained among the variables examined.