Ahmedî Dîvânı'nda tarihî, efsanevî, mitolojik şahıslar ve arketipleri
Historical, legendary, mythological figures and their archetypes in Ahmedî's Dîvân
  1. Tez No: 655088
  2. Yazar: FATİH UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SABİHA KUTLAR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Klasik Türk edebiyatının kurucularından olan Ahmedî, XIV. asır Türk edebiyatının önde gelen şairlerindendir. Şiirlerinde pek çok tarihî, efsanevi ve mitolojik unsura yer vermiştir. Bu çalışmada da Ahmedî'nin sahip olduğu zengin mitolojik birikimin, Dîvân'ında yer alan tarihî ve efsanevi şahıslar üzerine nasıl yansıdığı ve şairin muhayyilesinde nasıl şekillendiği anlatılmış ve beyitlerle örneklendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Ahmedî'nin ve yaşadığı dönemin şiir anlayışındaki mitolojik kültür birikiminin arketipleri bağlamında ortaya konması ve beyitlerle örneklendirilmesidir. İki bölüme ayrılan çalışmanın ilk bölümünde peygamberler ve kutsal kitaplarda zikredilen şahıslar maddelere ayrılarak beyitler, arketipleri bağlamında incelenmiştir. İkinci bölümde ise mitolojik ve efsanevi şahıslar yine maddelere ayrılarak arketipleri ve Ahmedî Dîvânı'na yansıma biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmedî, who is one of the fathers of classical Turkish Literature, is one of the prominent poets of the fourteenth century Turkish Literature. In this study, how Ahmedî's rich mythological accumulation reflected on the historical, legendary and mythological figures in his Dîvân and how the mythological cultural backgraund of Ahmedî and in the perception of the poems of his period, and to exemplify them with couplets in the context of archetypes. In the fist part of this two-part study, prophets and people who are adverted in holy books are itemized and the couplets are analyzed in the context of their archetypes. In the second part, mythological and legendary figures are itemized and their archetypes and how they are reflected in Ahmedî's Dîvân are analyzed.