Gaius Marius'un hayatı ve askerî reformları
Gaius Marius's life and military reforms
  1. Tez No: 655089
  2. Yazar: ALİ KEREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Roma'nın bir şehir devleti olarak ortaya çıkışından Akdeniz İmparatorluğu'na doğru uzanan süreçte Roma askeri kuvvetleri, değişen koşullar ve yeni ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmiştir. Başlangıçta düzensiz savaşçı gruplarından ve çiftçi vatandaş kuvvetlerinden oluşan ordu, Roma'nın genişlemeye başlaması, dönemin diğer güçleriyle mücadele etmesi ve bu çatışmaların artık daha uzun dönemli savaşlara dönüşmesiyle birlikte zayıflamaya ve yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu süreçte 'barbarların' Roma'yı ciddi anlamda tehdit etmesi, Roma Ordusu'nun sahada ağır yenilgiler alması, Afrika'da kronikleşen Numidya meselesi ve Kral Jugurtha'ya karşı takip edilen istikrarsız politika, Roma'da var olan siyasi, sosyal ve askeri bunalımların derinleşmesine yol açmıştır. Bunun yanı sıra, politik hizipler arasında meydana gelen bölünmeler ve iktisadi açıdan yaşanan problemler, halkın desteğini arkasına alan asker kökenli liderlerin yükselişine tanıklık eden yeni bir dönemin açılmasını sağlamıştır. Şüphesiz bu yeni dönemde askeri yetenekleriyle ön plana çıkan isimlerin başında Gaius Marius gelmektedir. Marius, askeri sahada sergilediği başarılarla Roma politik arenasında yükselmiş ve en nihayetinde kendisine sıradışı bir konum elde etmiştir. Roma ordusunun en yenilikçi komutanları arasında yer alan General Marius, M.Ö. 107-101 yılları arasında askere alım, ekipman, savaş düzeni ve Roma lejyonlarının eğitimi gibi konularla alakalı olarak bir dizi reformlar gerçekleştirmiştir. Bu reformlar her nekadar Roma ordusunu derin bir şekilde etkilemiş olsa da, reformların detaylı bir şekilde incelenmesi çoğu zaman ihmal edilmiş veya detaylı bir şekilde ele alınmamıştır. Nitekim bu çalışmamızda Marius reformlarının Roma tarihindeki yeri ve etkisi gerek birincil kaynaklar gerekse de ikincil/modern kaynaklar esas alınarak mümkün olduğu kadar geniş bir perspektiften incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process from the emergence of Rome as a city-state to its being the Mediterranean Empire, Roman military forces were shaped in line with changing conditions and new requirements. The army, which was initially composed of irregular warrior groups and farmer citizen forces, began to weaken and became inadequate as Rome started to expand and struggled with other forces of the period and the conflicts turned into long-lasting wars. In this period, the serious threats of the 'barbarians' to Rome, the catastrophic defeats of the Roman Army in the field, the chronic issue of Numidia in Africa, and the unstable policy pursued against King Jugurtha caused the political, social and military crises in Rome to deepen. In addition, the divisions between political factions and economic problems led to the beginning of a new era that witnessed the rise of military-based leaders who received the support of the people. Undoubtedly, Gaius Marius was one of the leading names in this new period with his military skills. Marius advanced in his career in the Roman political arena with his success in the military field and eventually secured himself an extraordinary position. General Marius, who was one of the most reformist commanders of the Roman army, introduced a series of reforms related to issues such as recruitment, equipment, deployment and training of Roman legions between 107-101 B.C. Although these reforms had a profound effect on the Roman army, the detailed examination of the reforms has often been neglected and the reforms have not been investigated in a detailed manner. Thus, this study aims to explore the place and effect of Marius reforms in Roman history from a broader perspective based on both primary and secondary/modern sources.