Two dimensional shape recognition by computer
Bilgisayar ile iki boyutlu şekil tanıma
- Tez No: 65514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN SARNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Nesne tarama, görüntü işlemede çözümü en zor olan problemlerden biridir. Bir görüntü içinde yer alan nesnelerin tanınmasında kullanılan pek çok yöntem vardır. Ancak bunların hiçbiri genel ve güvenilir bir çözüm olarak önerilemez. Çünkü, mevcut yöntemler uygulamaya özel yöntemlerdir, ve bu yüzden sonuçların güvenilirliği uygulamaya bağlıdır. Bu tezde, şu ana kadar kullanılan en önemli şekil tanımlama yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca her yöntemin avantaj ye dezavantajları anlatılmıştır. Fakat, tezin ana konusunu, son zamanlarda geliştirilmiş, UNL Fourier Transformu olarak bilinen yöntem oluşturmaktadır. Öncelikle bu yöntem ile ilgili teorik bilgiler verilmiş, daha sonra bu yeni tanımlama yöntemini kullanan bir tanıma sistemi dizayn edilmiş ve sistemin çalışma şekli örneklerle açıklanmıştır. Tezin son kısmında da elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, performansı arttırmaya yönelik önerilen sunulmuştur. Yöntem herhangi bir iki-boyutlu şekil tanıma problemine uygun olmasına rağmen, bu tezde özellikle karakter tanıma amacı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shape description for object recognition is one of the most difficult problems in image processing. There are many ways to describe objects or shapes in the image, but none of them can be offered as a general and reliable solution. The available methods are of application specific. Thus, the reliability of the results depends on the application. In this thesis, the major description methods that are used so far are presented, and their advantages and disadvantages are explained. But, the core of this thesis is a recently developed method called the UNL Fourier Transform. The theoretical information about it is given at first, then a recognition system using this new description method is designed, and its working mechanism is explained with examples. At the end of the thesis, the results are examined, and some suggestions are presented to improve the performance of this system. Although the method is applicable to any two-dimensional shape recognition problem, in this thesis it is especially aimed for character recognition.