Rfid kullanılarak kimyasal malzeme stok takip sisteminin tasarlanması
Designing chemical material inventory management system using rfid
  1. Tez No: 655196
  2. Yazar: ÜMİT ATİLA
  3. Danışmanlar: DR. NURETTİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, bir kimya laboratuarında yapılan kimyasal malzeme stok takip işlemi, 256-bitlik RFID taşıyıcılar kullanılarak internet üzerinden gerçekleştirilmiştir. Verinin taşıyıcıda saklanmasında ISO 15693 standardından faydalanılmıştır. 256-bitlik RFID taşıyıcılarda tutulan ve .NET ortamında C# programlama dili ile Windows işletim sistemi tabanlı olarak geliştirilen bir programla okunan verilerin, internet üzerinden veri tabanına aktarılarak burada tutulan verilerle eşleştirilmeleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda kimyasal malzeme stok takip sistemine dâhil edilen her laboratuarda 167755372785 adet kimyasal malzemenin RFID taşıyıcılar kullanılarak tanımlamasının yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the inventory management of chemical materials in a laboratory is realized by using 256-bits RFID transponders on internet. Data, which is stored in 256-bits RFID transponders and read by a program that is developed using C# on .NET platform at Windows based operating system, is stored into a database and matched with the data on the database. As a result, it has been observed that, in each laboratory to which chemical material inventory system is deployed, 167755372785 pieces of chemical material can be identified by using RFID transponders.