Huzurevi çevresinde ikamet edenlerin huzurevlerine bakış açılarının değerlendirilmesi: İstanbul Sultangazi Huzurevi örneği
Evaluation of the perspective of residents in nursing homes: Istanbul Sultangazi Nursing Home example
  1. Tez No: 655207
  2. Yazar: NUR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma; bir huzurevi çevresinde ikamet eden ve huzurevlerine yönelik bilgi birikimi gözlem yolu ile artan insanların yakınlarına bir huzurevi açıldıktan sonra huzurevlerine yönelik bakış açılarında bir değişimin olup olmadığını ortaya koymak ve değişim varsa değişimin yönünü tespit etmek amacıyla nicel araştırma deseninde yapılmıştır. Araştırmaya Sultangazi'de ikamet eden, 18 yaş ve üstü 238'i kadın 152'si erkek toplamda 390 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği ve internet yoluyla anketlerin katılımcılara ulaştırılması ile toplanmış ve araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %59,2'si yakınlarına bir huzurevi açıldıktan sonra huzurevlerine yönelik bakış açılarında olumlu yönde bir değişimin olduğunu ifade etmiştir. Huzurevlerine bakış açısındaki olumlu değişim ile ikamet edilen mahalle (p=0,00) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunurken; cinsiyet, yaş, doğum yeri, eğitim düzeyi, medeni hal, aile tipi değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmada; Sultangazi'de ikamet eden insanların, huzurevleri ile ilgili doğru bilgilere ulaşabildikleri alanlarda huzurevlerine bakış açılarında olumlu yönde değişme olurken diğer alanlarda ön yargı ve genellemelerinin devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a quantitative research pattern in order to reveal whether there occurred a change in the views of the people who live around a nursing home and whose knowledge related to nursing homes increases through observations after the opening of a nursing home near them, and to determine the direction of the change if there is one. A total of 390 people living in Sultangazi aged 18 and older, 238 of whom are women and 152 of whom are men participated in the research. The data of the study were collected by the means of face-to-face interview technique and the surveys delivered to the participants via the Internet, and the data obtained from the research were analyzed with the usage of the SPSS 20 package program. 59.2% of the participants stated that there occurred a positive change in their views related to nursing homes after the opening of a nursing home near them. While a statistically significant difference between the positive change in the views related to nursing homes and the neighborhood being lived (p=0.00) was found; any statistically significant difference related to such variables as gender, age, place of birth, level of education, marital status, family type was not found. In the research, it was concluded that in other fields the pre-judgment and generalizations of the people who live in Sultangazi continued, while there occurred a positive change in their views related to nursing homes in the fields where they had access to accurate information about nursing homes.