Çokkültürcü sosyal hizmetin geçici koruma altındaki Suriyelilere ilişkin uygulamalar kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of multicultural social work within the scope of practices regarding Syrians under temporary protection
- Tez No: 655206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, göç alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının gözünden, Türkiye'de geçici koruma statüsünde yaşayan Suriyeli bireylere sağlanan sosyal hizmet uygulamalarının, çokkültürcü sosyal hizmet perspektifini ne düzeyde yansıttığı, ne kadar işlevsel olduğu, sosyal hizmet uzmanlarının çokkültürlü yaşantıyı nasıl anlamlandırdığı, uygulamalarında nasıl deneyimlediği, çokkültürcü sosyal hizmet uygulamasının bilgi, beceri ve değer boyutlarıyla sorgulanmıştır. Tezde, kavramsal arka planın ardından metodoloji bölümü yer almaktadır. Araştırma evrenini İstanbul İlinde göç alanında çalışan sosyal hizmet uzmanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış, kartopu yöntemi ile 25 katılımcıya ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Sonrasındaki bulgular bölümünde ise sosyal hizmet uzmanlarının alan deneyimleriyle, çokkültürcü sosyal hizmet uygulamasının bilgi, beceri ve değer boyutlarının nasıl şekillendiği açıklamaları bulunmaktadır. Görüşmelerde ortaya çıkan sonuç kapsamında Türkiye'de çokkültürcü sosyal hizmet pratiğinin yeterince gelişmediği çünkü öncesinde etkin ve işler bir uygulama zemininin oluşmadığı, teorik söylemler ile pratik uygulamaların farklı olduğu, geçici koruma altında olan Suriyeli bireylerin hizmetlere erişimde zorluk yaşadığı, bazı sorun alanlarını çözmeye yönelik işlevsel uygulamaların olmadığı sonucu çıkmıştır. Sosyal hizmet uzmanları çokkültürcü sosyal hizmet uygulamasının gelişimi ve işlerliği için önerilerini de sıralamışlar, lisans eğitiminin ve süpervizyon desteğinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, through social workers perspectives working in the field of migration, aims to question the knowledge, skills and value dimensions of the social work practices provided to Syrian individuals living in temporary protection status in Turkey, the level at which they reflect the perspective of multiculturalist social work, how functional it is, how social workers make sense of multicultural life, how they experience it in their applications, and the knowledge, skills and value dimensions of multiculturalist social work practice. The thesis presents a conceptual background followed by the methodology part. Social workers working in the field of migration in Istanbul province constitute the main scope of the study. Within the scope of the research, qualitative research methods were used and 25 participants were reached by snowball method. A semi-structured interview form was prepared and in-depth interviews were made. In the following findings section, social workers have field experience and explanations of how the knowledge, skills and value dimensions of multiculturalist social work practice are shaped. Within the scope of the results of the negotiations, it is observed that the practice of multiculturalist social work practices in Turkey has not developed sufficiently. Since there was no basis for functional and effective implementation, theoretical rhetoric and practical implementations are different. It is concluded that Syrian individuals under temporary protection have difficulty accessing services as well as there are no functional ways to solve problematic areas. In this study social workers also list their recommendations for the development and functioning of multiculturalist social work practice, stressing the importance of undergraduate education and supervisory support.