Comparison of musculoskeletal system complaints in people WHO do yoga and pilates
Yoga ve pilates yapan kişilerde kas iskelet sistemi şikayetlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 655274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı yoga ve pilates sporlarıyla ilgilenen kişilerde oluşabilecek kas iskelet sistemi şikayetlerini karşılaştırmak, sporu yaptıran kişinin fizyoterapist ya da antrenör olmasının spor yapanlardaki kas iskelet sistemi şikayetleri konusunda bir fark yaratıp yaratmadığını sorgulamak ve yoga yapan, pilates yapan ve sedanter yaşayan gönüllü grupları arasında kas iskelet sistemi şikayetlerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya rasgele seçilen, ancak 18-50 yaş aralığında yoga yapan, pilates yapan ve sedanter yaşayan 162 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların 118'i kadın, 44'ü erkektir (yaş ortalaması 32,28±7,06yıl). Çalışmaya yoga yapan 54 (34,52±6,69yıl), pilates yapan 54 (30,56±5,46yıl ) ve sedanter yaşayan 54(32,28±7,06yıl ) kişi katılmıştır.Gönüllü katılımcılara sosyodemografik özellikleri sorulmuş ve Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Anketi uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda her üç gruptaki katılımcıların boyun, omuz, sırt, dirsek, el/el bileği, bel, kalça/uyluk ve ayak/bilek bölgelerindeki şikayetlerin dağılımları arasında istatistiksel açıdan (p>0.05) fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the musculoskeletal problems in people interested in yoga and pilates sports, to question whether trainer or physiotherapist creates a difference to regarding the musculoskeletal complaints in the sporters, and to compare musculoskeletal problems among groups of volunteers engaged in yoga, pilates and sedentary living. Randomly selected 162 volunteer participants, aged 18-50 years doing yoga, pilates and sedentary living were included in the study. 118 of the participants were female and 44 were male (mean age was 32.28 ± 7.06year). 54 people who do yoga (mean age 34.52±6.69), 54 people who do pilates (mean age 30.56±5.46) and 54 people who live sedentary (mean age 32.28±7.06 ) participated in the study. The sociodemographic features of the volunteer participants were asked, and Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire was applied. In the result of our study, no statistically significant difference (p> 0.05) was observed between the distribution of the complaints in the neck, shoulder, back, elbow, hand/wrist, waist, hip/thigh and foot/wrist area of the participants in all three groups.