Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklarda algılanan sosyal desteğin ebeveyn mizaç özellikleri ve ruhsal belirtileri ile ilişkisi
The relationship among perceived social support, parental temperament characteristics and parental psychiatric symptoms in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 655275
  2. Yazar: MUTLU MUHAMMED ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların algılanan sosyal desteğin ebeveyn mizacı ve ruhsal belirtileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması ve ebeveynlerdeki affektif mizaç özelliklerinin ve ruhsal belirtilerinin DEHB alt tipleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya DEHB tanısı olan, 8-14 yaş arası 50 olgu ve 40 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılar ÇDŞG-ŞY-T ve DSM-5'e göre yapılan klinik görüşme ile psikiyatrik tanılar açısından değerlendirilmiş, klinik görüşme ile zihinsel yetersizlik saptanmış, psikotrop ilaç kullanımı veya eş tanısı olan olgular çalışmadan çıkarılmıştır. Olgu ve kontrol grubu çocuk ve gençlere Çocuklar için Sosyal Destek Ölçeği, ebeveynlerine ise Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (ÇEDBÖ), Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego – Autoquestionnaire (TEMPS-A), Belirti Tarama Listesi (Scl-90) verilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olgu ve kontrol grupları yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum açısından benzer özellikler taşımaktaydı. Olgu grubu öğretmenden, arkadaşlarından, ailesinden algıladığı sosyal destek düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to evaluate the relationship among perceived social support, parental temperament characteristics and parental psychiatric symptoms in children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder. This study also aimed to compare the patients with the control group and to evaluate the effect of parental affective temperament characteristics and parental psychiatric symptoms on ADHD subtypes. Method: Children and youth aged 8-14 years were included in this study as 50 children with ADHD and 40 controls. Psychiatric diagnoses assessed by implementing the semi-structured Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Aged Children (KID-SADS-PL) and clinical interview. Intellectual Disability was diagnosed by clinical interview, the patients using psychotropicdrugs or the patients have comorbidities were excluded from the study.Clinical variables were measured by using Social Support Scale for Children for all the participants; and DSM-IV Based Screening and Evaluation Scale for Behavior Disorders in Children and Adolescents, Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego – Autoquestionnaire (TEMPS-A) and Symptom Scan List (Scl-90) were self-reported by the participants' parents. Results: The case and control group participants included in the study had similar characteristics in terms of age, gender, and socioeconomic status.The level of social support perceived by the teachers, the friends, and the family was found significantly lower in the participants of the case group than the participants of the control group.