Koroner arter hastalarında DNA hasar tamir sürecinde rol oynayan moleküllerin ve ilişkili mikro RNA'ların ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of expression of molecules and relatedmicro rnas playing a role in dna damage repair process in coronary arterypatients
- Tez No: 655316
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aterosklerozun kalbi besleyen damarlarda görülmesi duruma, koroner arter hastalığı (KAH) denir; kalbi besleyen damarların duvarında kolesterol birikimi ile gelişen ve oluşan plağın kan akışını engellediği patolojik bir durumdur. Multifaktoriyel bir hastalık olup, etyolojisinde hem genetik hem çevresel faktörler rol oynamaktadır. Genetik faktörler, DNA hasarın büyüklüğünü belirlenmesinde rol oynayan faktörler arasında yer almaktadır, dolayısı ile KAH'lığının patogenezinde belirleyici faktörlerden biri olabilir. Mikro RNA'lar küçük, kodlanmayan, genlerin ifadesini post-transkripsiyonel düzeyde değişebilen RNA'lar olup, birçok patolojik süreçte rol oynadıkları gösterilmiştir. PARP1 ve BRCA1, DNA tamirinde rol oynayan önemli proteinlerdir. PARP1'in ifadesi miR-21-5p ve miR-193b-3p ve BRCA1'in ifadesi ise miR-484 ile düzenlenebilmektedir. Çalışmamızda, bu moleküllerin gen ifade durumları ve birbiri ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmamız, anjiografi ile KAH tanısı alan 50 hasta ve 50 sağlıklı kontrolde gerçekleştirildi. Çalışmamızda, PARP1, BRCA1, miR-21-5p, miR-193b-3p ve miR-484 genlerinin ifade düzeyleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Hasta grubunda, BRCA1 ile miR-484 (r=0,56; p=0,000023), PARP1 ile miR-21-5p (r=0,66;p=0,0001), PARP1 ile miR-193b-3p (r=0,66; p=0,0001), kontrol grubunda ise PARP1 ile miR-21-5p (r=0,47109; p=0,00055) ve PARP1 ile miR-193b-3p (r=0,403; p=0,00371) arasında gen ifade düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde bir korelasyon saptandı. Çalışmamızın sonuçlarının bu alanda yapılacak çalışmalara temel oluşturacağını umut etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
When atherosclerosis is seen in the vessels feeding the heart, it is called coronary artery disease (CAD); It is a pathological condition that develops with the accumulation of cholesterol in the wall of the vessels that feed the heart and prevents the blood flow. It is a multifactorial disease and both genetic and environmental factors play a role in its etiology. Genetic factors are among the factors that play a role in determining the magnitude of DNA damage, so it may be one of the determining factors in the pathogenesis of CAD. Micro RNAs are small, non-coding RNAs that can change the expression of genes at post transcriptional level, and they have been shown to play a role in many pathological processes. PARP1 and BRCA1 are important proteins involved in DNA repair. Expression of PARP1 can be regulated by miR-21-5p and miR-193b-3p and BRCA1 by miR-484. In our study, it is aimed to examine the gene expression states of these molecules and their relationships with each other. Accordingly, our study was carried out in 50 patients diagnosed with CAD by angiography and 50 healthy controls. In our study, no statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of expression levels of the PARP1, BRCA1, miR-21-5p, miR-193b-3p and miR-484 genes. In the patient group, BRCA1 with miR-484 (r = 0.56; p = 0.000023), PARP1 with miR 21-5p (r = 0.66; p = 0.0001, PARP1 with miR- 193b-3p (r = 0). , 66; p = 0.0001), in the control group PARP1 with miR-21-5p (r = 0.47109; p = 0.00055) and PARP1 with miR-193b-3p (r = 0.403; p = 0.00371 ) in terms of gene expression levels of a statistically significant positive correlation was found. We hope that the results of our study will form the basis for further studies in this area.