Construing product materials: Developing senso-attitudinal maps through repertory grid technique
Ürün malzemelerini çözümleme: Repertuar çizelgesi tekniği ile duyu-tutumsal haritaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 655365
  2. Yazar: BARIŞ DERVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Psikoloji, Industrial Design, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 589
Özet
Malzeme ve ürün deneyimi tasarımı, kültürel ve psikolojik arkaplan, çoklu duyusal ilişkiler ve ürün bağlamı gibi öznel boyutlar üzerinde kapsamlı bir anlayış gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bir malzemenin ne olduğundan ziyade nasıl algılandığı tasarımcı için daha önemli hale gelmektedir. Tasarımcıların, kullanıcıların belirli bağlamlar içerisinde algıladıkları malzeme özelliklerine karşı geliştirdikleri yaklaşımları hakkında kişiye özgü verileri yansıtan bilgi kaynaklarına erişmeye gereksinimleri giderek artmaktadır. Bu araştırma algılanan malzeme özelliklerine karşı bireylerin tutumsal yaklaşımlarıyla ilgilenmektedir. Bireylerin farklı ürün bağlamlarındaki fiziksel malzemeler ile olan etkileşimlerini kişiye özgü ifadeler olarak nasıl çözümlediklerini ortaya çıkarmak amacıyla, teorik olarak Kişisel Yapılar Kuramı üzerine dayandırılmış bir keşifsel karma metot araştırması tasarlanmıştır. Bunun için, ESTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü'nden 60 endüstriyel tasarım öğrencisinin katılımı ile farklı ürün bağlamlarında (sekiz adet bilgisayar faresi ve sekiz adet su matarası) iki ayrı deney tasarlanmıştır. Çözümlenmiş anlamların ortaya çıkarılmış çift kutuplu kişisel tutumlar olarak toplanması, ortaya çıkarılan tutumların duyular ile ilişkilerinin saptanması, ve ürün bağlamının ortaya çıkarılan tutumlar üzerinden değerlendirilmesi için Repertuar Çizelgesi Tekniğinden faydalanılmıştır. Deneylerin sonucunda toplam 60 adet kişiye özgü repertuar çizelgesi elde edilmiştir. İlk aşamada, kişisel tutumlar içerik analizi yöntemi ile ortak tutumlar halinde sınıflandırılmıştır. İkinci aşamada, ürünler ile tutumlar arasındaki nicel ilişkiler çok değişkenli istatistik yöntemleriyle analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada, araştırmanın duyusal ve tutumsal bulguları Duyu-Tutumsal Haritalar (DTH) olarak sunulmuştur. Karşılaştırma kartları ve ürün kartları, DTH'yi tamamlayıcı bir şekilde geliştirilmiştir. DTH'nin malzeme ve ürün deneyimi tasarımında referans olarak kullanılabilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Designing material and product experiences is a complex process that requires a comprehensive understanding over subjective dimensions such as cultural and psychological backgrounds of the individual, multisensory relations, and product contexts. It is becoming more essential for a designer to understand how materials are perceived. There is a growing need for designers to achieve information sources that represent idiosyncratic data of the user anticipations towards perceived material qualities in particular contexts. This research investigates attitudinal approaches of individuals towards perceived product material qualities. Theoretically grounded on the Personal Constructs Psychology, an explorative mixed methods research is designed for revealing how individuals construe interactions with physical materials on different product contexts as idiosyncratic statements. For this, two separate experiments with different product contexts (eight computer mouses and eight water bottles as stimuli) are carried out with the participation of 60 Industrial Design students from ESTU Department of Industrial Design. Repertory Grid Technique is utilized to collect construed meanings as elicited bipolar personal attitudes, to evaluate the sensory relevancies of the elicited attitudes and to evaluate the product context through elicited attitudes. A total of 60 idiosyncratic repertory grids are collected. In the first step of data analysis, individual attitudes are categorized as common attitudes through content analysis. In the second step, quantitative relationships between the products and attitudes are analyzed through multivariate statistics based on participant ratings. In the third step, the sensory and attitudinal findings of the research are transferred into Senso-Attitudinal Maps (SAM). Cluster cards and product cards are developed as supplementary tools for the SAM. It is expected that the SAM can be used as a reference in designing materials and product experiences.