Aktinomiset BSU-9 suşundan proteaz üretimi ve karakterizasyonu
Protease production and characterization from actinomycetes BSU-9 strain
- Tez No: 655390
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Proteazlar, bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar gibi çok çeşitli kaynaklardan elde edilmektedirler. Bu tez çalışmasında alg kompost örneğinden izole edilen ve proteaz üreten aktinomiset BSU-9 suşu kullanıldı. Aktinomiset BSU-9 suşu sıvı besiyerinde büyütüldü ve elde edilen süpernatanttan proteaz karakterize edildi. Proteazın karakterizasyonu amacıyla optimum pH, optimum sıcaklık, pH stabilitesi, sıcaklık stabilitesi ile bazı inhibitörlerin, metal iyonlarının, organik çözücülerin, deterjanların, denatüranların ve hidrojen peroksitin proteaz aktivitesi üzerine etkileri araştırıldı. Ayrıca proteazın zimogram ile aktivite çalışmaları yapıldı. BSU-9 suşundan ekstrasellüler proteaz üretimi gerçekleştirildi. Bu proteaz pH 8-13 aralığında geniş bir stabilite gösterirken, optimum pH'ı 11 olarak belirlendi. Enzimin 65 °C'de maksimum aktivite gösterdiği bulundu. EDTA varlığında enzim aktivitesi yaklaşık % 44 oranında azalırken PMSF varlığında enzim aktivitesi büyük oranda inhibe edildi. Enzimin aktivitesi MnCl2 varlığında artarken CuCl2 varlığında azaldı. Proteazın zimogram analizinde tek bant görülmekte ve bu bantın molekül ağırlığı yaklaşık 45 kDa olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proteases are obtained from a wide variety of sources such as plants, animals and microorganisms. In this thesis, the actinomycetes BSU-9 strain, producing protease, isolated from algae compost sample and was used. The actinomycetes BSU-9 strain was grown in broth medium and protease was characterized from supernatant. For the characterization of protease; optimum pH, optimum temperature, pH stability, temperature stability, and the effects of some inhibitors, metal ions, organic solvents, detergents, denaturants and hydrogen peroxide on protease activity were investigated. In addition, activity studies of the protease were performed by using zymogram. Extracellular protease was produced from BSU-9 strain. While this protease showed a wide stability in the range of pH 8-13, its optimum pH was determined as 11. It was found that the enzyme showed maximum activity at 65 ° C. While in the presence of EDTA, enzyme activity decreased by approximately 44 %, in the presence of PMSF, enzyme activity was largely inhibited. While the activity of the enzyme increased in the presence of MnCl2, it decreased in the presence of CuCl2. In the zymogram analysis of the protease, a single band is seen and the molecular weight of this band was determined to be approximately 45 kDa.