Farklı habitatlardan toplanan toprak ve su kaynaklarındaki aktinomisetlerin izolasyonu, tanımlanması ve antibakteriyel aktivitenin belirlenmesi
Isolation, identification and determination of antibacterial activity of actinomycetes in soil and water resources collected from different habitats
  1. Tez No: 663288
  2. Yazar: HİLAL BEDEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BARAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı habitatlardan (solucan gübresi, yosunlu toprak, uzun bitkinin kök toprakları, hayvan gübresi, kireçli topraklar, kompost topraklar, mağara suyu, nehir kıyıları vb.) toplanan 27 adet toprak ve ikisi termal kaynaklardan olmak üzere 3 adet su örneğinden aktinomiset izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolasyon aşamasında Nutrient agar besiyeri kullanılarak petrilere ekilen örnekler 28°C' de ve 50°C'de 7 gün inkübasyona bırakılmıştır. Saf olarak elde edilen 40 izolat için mikroskobik inceleme yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, aktinomiset izolatları morfolojik tanımlamalar sonucu bilinen 630 cins aktinomisetten 16 cinse (Actinospica sp., Streptomyces sp., Nocardia sp., Streptomyces sp., Segniliparus sp., Datylosporangium sp., Streptomyces sp., Corynebacterium sp., Kribbella sp., Tomitella sp., Amycolatopsis sp., Tsukamurella sp., Streptomyces sp., Streptomyces sp., Propionibacterium sp., ve Microbispora sp.) ait örneğin olduğu saptanmıştır. Aktinomiset olduğu belirlenen izolatların antibakteriyel aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla etil asetat ile ekstraksiyon yapılmıştır. Elde edilen ekstratların Gram pozitif (Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus) ve Gram negatif (Escherichia coli ve Pseudomanas aeruginosa) patojen mikroorganizmalara karşı etkinlikleri belirlenmiştir. Örneklerden sadece bir adeti (14 kodlu; Microbispora sp.) B. cereus ve S. aureus patojenlerine karşı güçlü antibakteriyel etki gösterirken, diğer örneklerin patojenlere karşı herhangi bir antibakteriyel aktivite göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, isolation was carried out which was collected from different 27 soil samples (worm manure, mossy soil, root soil of tall plants, animal manure, calcareous soils, compost soils, cave water, river banks, etc.) and actinomycete from 3 water samples, two of which are from thermal sources. Samples that were planted in petri dishes using Nutrient agar medium during the isolation phase were incubated for 7 days at 28 °C and 50 °C. Of the 40 colonies that were determined morphologically as actinomycetes after incubation. Then purified cultures were subjected and microscopic examination. According to the morphological definitions, 16 out of 630 known actinomycetes (Actinospica sp., Streptomyces sp., Nocardia sp., Streptomyces sp., Segniliparus sp., Datylosporangium sp., Streptomyces sp., Corynebacterium sp., Kribbella sp., Tomitella sp., Amycolatopsis saalfeldensis, Tsukamurella sp., Streptomyces sp., Streptomyces sp. Propionibacterium sp,ve Microbispora sp.) were obtained. The activity of the samples against Gram positive (Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus) and Gram negative (Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa) pathogenic microorganisms were also determined. In order to determine the antibacterial activity of the isolates identified as actinomycetes, an extraction procedure with ethyl acetate was performed. The only one sample (coded 14, idendified Microbispora sp.) showed a strong antibacterial effect against both B. cereus and S. aureus pathogens while the other samples did not show any antibacterial activity for the pathogens.