Karayolu tünel projelerinin fayda maliyet analizi Sivas-Tokat karayolu Çamlıbel tüneli örneği
Cost benefit analysis of highway tunnel projects Sivas-Tokat highway Çamlibel tunnel example
  1. Tez No: 655398
  2. Yazar: AFŞİN TUĞRUL TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
21. yüzyılda ulaşım ihtiyacı artmakta ve yeni yatırımların yapılmasına gerek duyulmaktadır. Ulaşım yatırım maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle, ülkelerin mevcut mali kaynaklarını etkin kullanması gerekmektedir. Bu sebepten kamu yatırımları yapılmadan önce sağlayacağı katkıyı değerlendirmek için gerekli ölçüm ve analizler yapılmalıdır. Fayda maliyet analizi bunu sağlayan en önemli analiz yöntemidir. Fayda maliyet analizi yönteminde, fayda ve maliyetlerin maddi değeri bulunarak karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmada Sivas-Tokat karayolunda bulunan Çamlıbel Geçidine yapılması planlanan tünel projesi için fayda maliyet analizi yapılmıştır. Faydayı bulabilmek için taşıt işletme giderleri, yolcu ve yolcu zaman giderleri, kış bakım giderleri ve kaza maliyetlerinden sağlanacak faydalar hesaplanmıştır. Maliyet hesabına ise tünelin yapım maliyeti, aydınlatma ve havalandırma maliyeti, tünel işletme maliyeti dahil edilmiştir. Toplam fayda ve toplam maliyet bulunmuştur. Daha sonra faydalar ve maliyetler aynı tarihe güncellenmiştir. Fayda maliyet analizi üç yöntemle yapılmıştır. Net Bugünkü Değer Yöntemi ile yapılan fayda maliyet analizinde Net Bugünkü Değer = 229 527 056 TL olarak hesaplanmıştır. Fayda Maliyet Oranı yönteminde ise fayda maliyet oranı 1.43 olarak hesaplanmıştır. İki hesap yönteminde de projenin uygulanmasının faydalı olduğu anlaşılmıştır. İçsel Getiri Oranı yöntemi kullanılarak değişik iskonto oranlarına göre grafik çalışması yapılmıştır. İçsel getiri oranı % 14.2 olarak hesaplanmıştır. Bu oranın altında belirlenen iskonto oranlarında yatırım projesinin maddi olarak faydalı olduğu değerlendirilmiştir. Çamlıbel Tüneli yatırım projesinin mevcut verilere göre yaklaşık 14 yılda kendisini amorti ettiği anlaşılmıştır. Bütün bu hesaplamalar ve ulaşıma sağlayacağı katkılar göz önünde bulundurulduğunda Çamlıbel Tüneli projesinin yapılmasının faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the need for transportation is increasing and new investments are required. Due to high transportation investment costs, countries should use their existing financial resources effectively. For this reason, necessary measurements and analyzes should be made to evaluate its contribution before making public investments. Cost benefit analysis is the most important analysis method that provides it. In the cost benefit analysis method, benefits and costs are compared by finding their financial value. In this study, cost-benefit analysis has been made for the tunnel project planned to be built on the Çamlıbel Pass on the Sivas-Tokat highway. In order to find the benefit, the benefits to be obtained from vehicle operating costs, passenger and passenger time costs, winter maintenance costs and accident costs were calculated. For cost calculation, tunnel construction cost, lighting and ventilation costs, tunnel operating costs were evaluated. Total benefits and total costs have been found. Later benefits and costs are updated to the same date. Benefit cost analysis has been done with three methods. In the benefit cost analysis made with the Net Present Value Method, the Net Present Value was calculated as 229 527 056 TL. In the Cost Utility Ratio method, the cost utility ratio is calculated as 1.43. It has been found that the implementation of the project is beneficial in both calculation methods. According to different discount rates, graph has been drawn using the Internal Rate of Return method. The internal rate of return has been calculated as 14.2 %. At the discount rates determined below this value, the investment project is considered to be financially beneficial. According to the available data, it is understood that the Çamlıbel Tunnel investment project has paid for itself in about 14 years. Considering all these calculations and their contribution to transportation, it has been concluded that it would be beneficial to make the Çamlıbel Tunnel project.