Filtering of random npise from one and two dimensional signal via data compression
Yolu ile iki boyutlu sinyallerde rasgele gürültü filtrelemesi
- Tez No: 65543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Sayısal İşaret İşleme fen ve mühendislik bilimlerindeki ilerlemete paralel olarak gelişmektedir. Bu gelişmelerin sonucu olarak da hayatımızın birçok alanında daha çok sayısal data işlemleri girmiştir. Fakat, sayısal data miktarının büyüklüğü, sayısal cihazların etkin kullanımım engellemektedir. Dahası, etraftaki elektronik cihazların çokluğu elektronik gürültüyü arttırmıştır. Bu tezde, sinyal işlemenin iki ana konusu olan ve yukarıda belirtilen problemleri çözmeye çalışan sinyal sıkıştırma ve filtreleme incelenmiştir. İkinci konuda kayıplı sıkıştırma teknikleri, üçüncü ve dördüncü konuda sırasıyla bir ve iki boyutlu filtreleme teknikleri, besinci konuda sıkıştırarak filtreleme yapan yeni bir teknik olan Occam filtre anlatılmıştır. Altıncı konuda ise klasik sıkıştırma ve filtreleme yöntemleri ile Occam filtreleme deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuçta, özellikle tek boyutta, Occam filtrenin diğer yöntemlerden daha iyi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Digital signal processing is a rapidly evolving field with growth in science and engineering. As a result of these developments, we are using more and more digital data in our work and daily life. However, the large amount of data usually prevents us from using digital processing equipment effectively. Moreover, with^the increase in the number of such equipment around, noise reduction is becoming more important. In this thesis these two main fields of digital signal processing, signal compression and filtering, are studied. In chapter two, lossy compression schemes are explained. In chapter three and four, filtering of one and two dimensional signals are given respectively. Chapter four covers a new type of compression method that can also be used as a filter and that solves the problem of filtering broadband deterministic signals. A compression between this last method called the“Occam Filter”and the others is made. The results show that Occam filter outperforms the other methods' especially when medical data is in question.