General assesment of landslides im İzmir metropolitan area
İzmir metropolitan alanındaki heyelanların genel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 65544
  2. Yazar: MEHMET AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI ÖZET Bu çalışma D.E.Ü Fen Bilimleri şubat 1996 tez ve tez makalesi yazım kuralları yönetmeliği çerçevesinde hazırlanmıştır. Çalışma alanı İzmir Körfezi'nin etrafını saran yaklaşık 700 km2'lik bir alam kaplamaktadır. Çalışma, M. T. A. Ege Bölge Müdürlüğü İzmir İli Çevre Jeolojisi ve Doğal Kaynaklar Projesi kapsamında yürütülen çalışmalara paralel olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, İzmir Metopolitan alan içerisindeki mevcut, insan eliyle veya doğal olarak oluşan heyelan alanları haritalanmış, yaşamımızda önemli yer tutan, hatta zaman zaman can ve mal kayıplarına neden olabilen heyelanların oluş nedenleri belirlenmiş, heyelan-jeoloji, heyelan-yağış, heyelan-deprem ve heyelan-yamaç eğimi ilişkileri araştırılmıştır. Araştırmada Afet işleri İzmir II Müdürlüğü raporları, Kandilli deprem kayıtlarına göre Ege Bölgesi'nde meydana gelen depremlerdeki heyelan/kaya düşmesi olayları ile ilgili olarak Yeni Asır ve Hürriyet gazetesi arşivlerinden de yararlanılmıştır Araştırma sırasında 1/35 000 ölçekli hava fotoğrafları değerlendirilmiş ve bu çalışmalar, arazi gözlemleri ile de desteklenmiştir. Daha önce oluşturulan bölgesel stratigrafik istif detayında İzmir Metropolitan alan içerisindeki Neojen dokanaklarının bazı kesimleri yeniden çizilmiş, Quaterner çökelleri eski ve yeni alüvyon olmak üzere iki birim olarak haritalanmıştır. Jeolojik birimler Mühendislik jeolojisi açısından kayaçların dayanımları dikkate alınarak dört grup olarak haritalanmıştır. a) Kırıntılı birimler b) Volkanikler c) KireçtaşlarıVII d) Radyolaritler Çalışma sonucunda, İzmir Metropolitan alanının 1/100 000 ölçekli heyelan, jeoloji ve maximum topoğrafik eğim haritaları hazırlanmıştır. Ayrıca, heyelanlar, kayma tipi ve mataryallerine göre sınıflandırılmışlardır. Çalışma sırasında heyelan bölgelerinden alman 17 örneğin kil türü tayinleri (X- Ray) M T. A. Genel Müdürlüğü kimya laboratuvarlarında analiz edilmiş, 14 adet zemin örneğinin indeks özellikleri araştırılmıştır..
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Landslide are the most complicated problems among mass movements. Up to date a lot of developments have been achieved in analytical solution of problems concerning landslides. Landslides are sometimes very effective in our daily lifes as they can cause destruction of man made constructions and human lifes. In order to prevent landslides from taking place and at least to minimize the losses and damages caused by them, it is necessary to understand the processes leading to their occurrences and to take the required measures that enable us to get rid of them or reduce their damages or risks. The present study aims at mapping the previously known landslides and those detected during our field work at 1/100 000 scale and explaining the causes leading to their occurrences. These causes are comprised of excavations, road constructions, tunnel constructions, supplying excessive water ' to the populated centers and overloading resulted from man-made constructions. In short, the causes are natural as well as man-made. In this work, the relations between landslides and geology, landslides and rainfall, landslides and Earthquakes and landslides and slope angles were studied in detail. Additionally, we made use of the reports prepared by the City Director of Public Works and Settlement (Izmir), geological and geotechnical reports prepared by the Mining Faculty of Istanbul Technical University and the Dokuz Eylül University, the archives of the Yeni Asır and Hürriyet Newspappers. The field and laboratory studies were carried out in collaboration with the Environmental Geology and Natural Resources Project of Izmir Province of MTA.V In the light of the information obtained during the present investigation, 1/100 000 scale geological, maximum topographic slope and landslide maps of the Izmir Metropolitan Area were completed. The landslides observed in our study area were classified in accordance with the types of movement and materials of the soils. The index properties (PL, LL, PI etc.) and the X-Ray analysis of 14 samples, type of clays and mineralogical content of 17 samples collected from the landslide areas were determined to characterize the landslide occuring materials.