Determination of the effect of blasting on the overburden waste
Yeryüzünde patlamanın etkisinin araştırılması
- Tez No: 65546
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmanın kornosu; patlatmanın etkisinin farklı ocaklarda araştırılmasıdır. Bundan dolayı, Akmaden A.Ş.'nin Yatağan Kalsit İşletmesi ve Hisarardı Albit Ocagı'nda yapılan patlatma etkileri araştırılmıştır. Yatağan Kalsit-Mermer ve Hisarardı Albit ocakları delme ve patlama için pilot yer olarak seçilmiştir. Sonuç olarak, çeşitli alanlarda farklı delik araları ve farklı şarjlar ile delmenin etkilerinin araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tiıe subject of this study Determination of the Effect of Blasting on the Overburden Waste.. Because of this reason, blasting effect on overburden is determined in Akmaden Yatağan Kalsit İşletmesi (Yatağan Calcite Quarry) and Hisarardı Albit Ocağı (Hisarardı Albite Mine) Yatağan Calcite-Marble and Hîsarardı Aibite areas taken as a püot area for drilling and blasting. Drilling and blasting parameters are determined by works in field. As a result, the blasting effect on the overburden is determined wim different blasting charge, and different drilling pattern and with in different areas.