Electromagnetic compatibility
Elektromagnetik uyumluluk
- Tez No: 65545
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle elektromagnetik uyumluluk kavramı açıklanmış, daha sonra elektromagnetik yayınım ve duyarlılık testleri için, pratik ve düşük maliyetli bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistem yalan alan probu ve yükselticisinden oluşmaktadır. Elektromagnetik uyumluluk ölçümleri için, sistem başka bir yalan alan probu (Hewlett Packard 1 1941 A) ile kalibre edilmiş ve geliştirilen prob benzer yapıdaki başka bir ticari ürün (EMCO 901) ile karşılaştırılmıştır. Her iki sistemin de yükselteç kazanç ve gürültü karakteristikleri verilmiştir. Test düzeneği ve deneyler tezde gösterilmiştir. Tezin sonunda anten aktörü ve bölgesel kaynak olarak çalışma durumları için grafikler (V-H ve H-V oram) elde edilmiştir. Bu kalibrasyona göre kullanıcı, anten faktörü ve spectrum analyzer'dan ölçtüğü voltaj (Vsa) değerlerinden H manyetik alam genliği hakkında bilgi sahibi olur. Böylece alan empedansı 377ohm kabul edilirse, E elektrik alan ve S güç yoğunluğu hesaplanabilir. Prob, elektronik devrelerde hassasiyet testleri için bölgesel kaynak olarak da kullanılabilir. Çift yönlü çalışan bir devredin yani, magnetik alan içerisinde, girişinde bir voltaj oluştuğu gibi, girişine voltaj uygulandığında da çıkışında bir manyetik alan oluşturur. îstenen magnetik alan genliği ilgili voltaj değerini girerek sağlanır. Bu voltaj değeri voltaj-magnetik alan V-H dönüştürme oram eğrisinden çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, firstly, electromagnetic compatibility (EMC) concept is explained in general, then a practical and cost effective measurement system is developed for EMC radiated emission and susceptibility tests. This system consists of near-field probe and it's amplifier. Then the system is calibrated for EMC (electromagnetic compatibility) measurements by using another near-field probe Hewlett Packard (HP) 11941A. The developed probe is compared with Electro-Mechanics Company (EMCO) probe which is another commercially available near- field probe. EMCO probe and developed probe structures are similar and therefore amplifier gain and noise characteristics become more important for comparison. All specifications of the developed and EMCO probe are also given in the thesis. Test setups and experiment results are shown in related chapters. Antenna factor and localized field source mode graphs that are voltage-magnetic field strength (V-H) ratio and antenna factor (H-V ratio) graphs are obtained at the end of the thesis. According to this calibration, user can measure an H-field amplitude by adding related antenna factor (AF) graph to measured voltage (Vsa) values obtained from spectrum analyzer. Thus, if it is assumed that the field impedance is 377Q, one can also calculate electric field strength (E) and power density (S). The probe can also be used as a localized magnetic field source for detecting susceptibility problems on an electronic circuit. It is a reciprocal device: that is, a voltage given to the probe will create a magnetic field. Desired magnetic field amplitude can be obtained by applying related voltage. This voltage can be read out from the V-H transformation graph.