Yaşlılarda beslenme alışkanlıkları ve nutrisyonel durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits and nutritional status of elderly
  1. Tez No: 655492
  2. Yazar: HATİCE TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Yaşlanmayla birlikte vücutta fizyolojik değişiklikler olmaktadır. Bu değişimlerle birlikte, yeterli ve dengeli beslenememe sonucunda malnutrisyon gelişmekte, morbidite ve mortalite artmaktadır. Bu çalışmada Eyüpsultan ilçesi Akşemsettin Aile Sağlığı Merkezi(ASM)'ne kayıtlı Nisan 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında 65 yaş ve üzeri kişilerin beslenme alışkanlıkları ve nutrisyonel durumları değerlendirildi. Malnutrisyon gelişmeden, yaşlıların beslenme durumlarını öğrenmek, morbidite ve mortaliteyi azaltmak ve yaşlıların yaşam kalitelerini artırarak huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmelerini sağlamak ASM'nin en önemli görevlerinden biri olan koruyucu hekimlik çalışmaları kapsamındadır. Daha önce hastane kliniklerinde ve huzur evlerinde yapılan çalışmalar vardır ancak yerelde ve ayrışmamış hasta gruplarında yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır. Gereç-Yöntem: Eyüpsultan Akşemsettin Aile Sağlığı Merkezi'nde Nisan 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında kayıtlı, 65 yaş ve üzeri kişilerin beslenme alışkanlıklarını ve nutrisyonel durumlarını değerlendirmek için 306 kişiye anket çalışması, MNA (Mini Nütrisyonel Assesment) testi uygulaması ve MNA test kapsamında antropometrik ölçümler yapıldı. Çalışmaya ASM 'ye kayıtlı, 65 yaş ve üzeri çalışmayı kabul eden, oral beslenen kadın ve erkek kişiler dahil edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Physiological changes occur in the body with aging. With these changes, malnutrition is developing and morbidity and mortality are increasing as a result of adequate and balanced insufferation. In this study, the nutritional habits and nutritional conditions of people aged 65 and over were evaluated between April 2019 and April 2020 registered with Akşemsettin Family Health Center (ASM) in Eyupsultan district. Learning about the nutritional status of the elderly without developing malnutrition, reducing morbidity and mortality, and making sure that the elderly live a peaceful and safe life by increasing their quality of life are among the most important tasks of ASM in preventive medicine studies. Previously, there have been studies in hospital clinics and nursing homes, but studies in local and undide patient groups are needed. Material-Method: Survey study was conducted for 306 people, MNA (Mini Nutritional Assesment) test and MNA test to evaluate the nutritional habits and nutritional status of people aged 65 and over registered between April 2019 and April 2020 at Eyupsultan Akşemsettin Family Health Center. The study included men and women enrolled in ASM, who agreed to work aged 65 and over, who were oral fed. The SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis.