Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde kalan yaşlılarınbeslenme durumunun saptanması ve sunulan menülerinkalite yönünden değerlendirilmesi
Determination of nutritional status of elderly people living in nursing home and the evaluation of the quality of menusoffered
  1. Tez No: 617454
  2. Yazar: YAĞMUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, özel ve devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde kalan yaşlıların beslenme hizmetlerinden memnuniyetleri ve yaşlılara sunulan menülerin kalitesi ile yaşlıların beslenme durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçları ile planlanıp yürütülmüştür. Çalışma Mart- Temmuz 2018 tarihleri arasında, İstanbul'da huzurevinde kalan, yaş ortalaması 74,65±7,10 yıl olan toplam 120 (77'si erkek, 43'ü kadın) gönüllü yaşlı birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada bireylerin genel bilgileri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmış; beslenme hizmetlerini değerlendirmek amacıyla Beslenme Hizmetleri Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Yaşlıların beslenme durumlarının taranmasında Mini Nütrisyonel Değerlendirme Formu (MNA) uygulanıp, saptanmasında 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Yaşlı bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, ulna uzunluğu, bel çevresi, üst orta kol çevresi ve boyun çevresi) tekniğine uygun olarak araştırmacı tarafından yapılmıştır. Bireylerin makro ve mikro besin ögesi alım miktarlarının Diyet ile Referans Alım Düzeyi (DRI) karşılama yüzdesi hesaplanmıştır. Çalışmada, huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde sunulan menülerin kalite ve yeterliliğini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Menü Kalite İndikatörleri Formu kullanılmıştır. Bu form; organoleptik özellikler, hazırlık etmenleri, yemek çeşitliliği, diğer etmenler, sıklık değerlendirmesi, maliyet değerlendirmesinden oluşan toplam 6 alt bölümden oluşturulmuştur. Huzurevlerinde sunulan 21 günlük menü örnekleri ile bireylerin günlük besin tüketimlerinin enerji ve besin ögeleri miktarları Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS) ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
These study was conducted to determine the correlation between the quality of the menus offered and the satisfaction from nutrition services and the nutritional status of the elderly living in private and public nursing home. The research was carried out on 120 elderly (77 male, 43 female) with an average age of 74,65 ±7,10 years living in nursing home in İstanbul between March and July 2018. In this study, general information, health information and eating habits of individuals were questioned; Nutrition Services Evaluation Form was applied to evaluate nutrition services. Mini Nutritional Assessment (MNA) Form was applied for their nutrition of the last 3 days in order to determine their nutritional status. Anthropometric parameters (height, weight, ulna length, waist circumference, upper limb, neck girth) of the participants were measured with the adequate technique by the researcher herself. Percentage of DRI level coverage was calculated for the participants' macro and micro nutrient intake amounts. Menu Quality Indicators Form that was developed by the researcher herself was applied in order to evaluate the quality and the sufficiency of menus that were served in nursing homes. This form consists of a total of 6 sub-sections: organoleptic features, preparation factors, food diversity, other factors, frequency evaluation, and cost evaluation. The amounts of energy and nutrients of the daily food consumption of the participants were calculated via“Nutrition Information System”(BEBIS) through menu samples (of 21 days) that were served in nursing homes.