Mücadele sporcularında SLC6A4 geni 5-HTTLPR polimorfizmi ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation between SLC6A4 gene 5-HTTLPR polymorphism and aggression levels in combat athletes
  1. Tez No: 655661
  2. Yazar: EDA BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada mücadele sporcularında SLC6A4 geni 5-HTTLPR polimorfizmi ile rs25531 polimorfizmi alel ve genotip dağılımları incelenerek saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 20-35 yaş aralığında, ortalama 11,93 yıldır aktif olarak spor yapan, gönüllü 10 boks, 10 taekwondo, 10 güreş ve 10 kick boks müsabık elit erkek olmak üzere toplam 40 sporcu katılmıştır. Bireylerden kişisel bilgi formu ve veri toplama aracı 'Saldırganlık Ölçeği Envanteri' kullanılarak nicel veriler toplanmıştır. DNA izolasyonu için tam kan örneği alınmış ve OMÜ Karadeniz İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (KİTAM) Laboratuvarında genotipleme yapılmıştır. Katılımcılar 5-HTTLPR polimorfizminde %38,8'si (31) L ve %61,3'ü (49) S aleline sahip bulunmuşlardır. Rs25531 bölgesi alel dağılımı %100 (80) A aleline rastlanmış, G aleline ise hiç rastlanmamıştır. 5-HTTLPR/rs25531 bölgesi alel dağılımı %38,8 (31) LA aleli, LG aleline hiç rastlanmamış ve %61,3 (49) S aleli olarak saptanmıştır. Branşlara göre 5-HTTLPR/ rs25531 alel dağılımınında anlamlı ilişki bulunmamıştır, ancak 5-HTTLPR polimorfizminde en yüksek S alel dağılımına taekwondo branşı (%32,7) sahip olmuş ve bunu sırasıyla güreş (%24,5), boks (%22,4) ve kick boks (%20,4) takip etmiştir. Saldırganlık alt boyutlarının branşlara göre karşılaştırılmasında herhangi bir anlamlı bulguya rastlanmamıştır. Ancak genel saldırganlık ortalamalarında en yüksek ortalamaya sahip güreş branşı (114,60) olmuştur ve bunu sırasıyla boks (98,80), kick boks (94,30) ve taekwondo (90,40) takip etmiştir (güreş>boks>kick boks>taekwondo). Mücadele sporcularının genetik yapılarına bakıldığında 5-HTTLPR polimorfizmi S alel dağılımının daha yüksek çıkmış olması, genotiplemelerinde L/S ve S/S genotiplemelerine rastlanması ve serotonin işlevselliğinde yüksek serotonin işlevselliğine sahip bulunmayıp, orta ve düşük serotonin işlevselliğine sahip olmaları, çalışmamıza katılan mücadele sporcularının genetik olarak saldırgan olduklarını göstermiştir. Sonuç olarak; SLC6A4 geni, 5-HTTLPR polimorfizminin, mücadele sporcularında saldırganlıkla ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relation between aggression levels by examining the SLC6A4 gene 5-HTTLPR polymorphism and rs25531 allele and genotype distributions in combat athletes. A total of 40 athletes, 10 boxing, 10 taekwondo, 10 wrestling and 10 kick boxer elite men, who have been active in sports for an average of 11.93 years, between the ages of 20 and 35, voluntarily participated in the study. Quantitative data were collected from individuals by using the personal information form and the data collection tool 'Aggression Scale Inventory'. Whole blood samples were taken for DNA isolation and genotyping was performed in the laboratory of OMÜ Karadeniz Advanced Technology Research and Application Center. In 5-HTTLPR polymorphisms, participants found 38,8% (31) L and 61,3% (49) S allele. The distribution of the Rs25531 region allele was 100% (80) A allele, and no G allele was found. The distribution of 5-HTTLPR/rs25531 region allele was 38,8% (31) LA allele and 61,3% S (49) allele and no LG allele was found. No significant relationship was found in the 5-HTTLPR/rs25531 allele distribution according to the branches, but the taekwondo branch had the highest S allele distribution in 5-HTTLPR polymorphisms (32,7%), and this was respectively followed by wrestling (24,5%), boxing (22,4%) and kick boxing (20,4%). No significant evidence was found in the comparison of aggression sub-dimensions according to the branches. However, wrestling branch had the highest average in aggression (114,60), followed by boxing (98,80), kick boxing (94,30), and taekwondo (90,40). Considering the genetic structure of the combat athletes, the distribution of S allele of 5-HTTLPR polymorphism was higher. When we look at the genetic structures of combat athletes, the 5-HTTLPR polymorphism has a higher S allele distribution, L/S and S/S genotypes are found in their genotyping and the fact that they have medium and low serotonin functionality rather than a higher serotonin functionality showed that the combat athletes participating in our study were genetically aggressive. As a result; It has been determined that the SLC6A4 gene, 5-HTTLPR polymorphism is associated with aggression in combat athletes.