Sağlıklı bireylerde kendilik ve duygudurum ilişkisi
Relationship of self and mood in healthy individuals
- Tez No: 655692
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kendilik Psikolojisi, ortaya çıktığında narsisizmi açıklamaya yönelik görülse de günümüzde tüm psikopatolojiye açıklama getireceği düşünülmektedir. Kendilik, kişinin dünyayı algılayış biçimleri ve buna karşı tepkilerinin çekirdeğidir. Bu çalışmanın amacı da, psikiyatrik tanı almamış bireylerde, kendilik ile duygudurum arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın beklentisi, kendilik ile duygudurum arasında negatif yönlü ilişki olmasıdır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu dağıtıldıktan sonra Duyguduurm Bozuklukları Ölçeği ve Kendilik Psikolojisi Envanteri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Self Psychology appears to explain narcissism when it occurs, it is thought that it will explain all psychopathology today. The self is the core of one's perceptions of the world and their reaction to it. The aim of this study is to examine whether there is a relationship between self and mood in individuals with no psychiatric diagnosis. The expectation of the research is that there is a negative relationship between self and mood. After the Sociodemographic Data Form was distributed to the participants, the Mood Disorder Questionnaire and Self Psychology Inventory were given.