Mikrobiyal aşılayıcı ve propiyonik asit muamelesinin farklı nem seviyelerinde balyalanmış yoncanın (Medicago sativa L.) kalitesi üzerine etkisi
The effect of microbial inoculant and propionic acid treatments on quality value of alfalfa (Medicago sativa L.) baled at different moisture levels
  1. Tez No: 655817
  2. Yazar: NAZMİYE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VAİZ GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, mikrobiyal aşılayıcı (MA) ve propiyonik asit (PA) muamelesinin farklı nem düzeylerinde depolanan yonca balyalarında bazı kalite parametrelerinin üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çiçeklenme döneminde hasat edilen yonca materyali üç farklı nem seviyesinde (%30-35 (YN), %20-25 (ON) ve %10-15 (DN)) muamelesiz (kontrol), MA ve PA ile muamele edilerek, dört tekerrürlü olarak balyalanmış ve 60 gün süreyle üst üste dizilerek depolanmıştır. Örnekler 60 günlük depolama süresinde 0, 30 ve 60. (zaman) günlerde alındı ve besin madde analizleri, bazı besinsel kalite özellikleri, çayır tetanisi riski (ÇTR) ve Ca/P oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of microbial inoculant (MI) and propionic acid (PA) treatments on some quality parameters in bale bales stored at different moisture levels. The alfalfa material harvested during the flowering period was treated with MI and PA (1%) at three different moisture levels (30-35, 20-25 and 10-15%), baled with four replications and was stacked in a row for 60 days. Samples were taken on days 0, 30 and 60 (time) during the 60-day storage period. The samples were taken at 0, 30 and 60 (time) days during the 60-day storage period and nutrient analysis, some nutritional quality characteristics, grass tetany risk (GTR) and Ca / P ratios were determined.