Transvajinal ultrasonografı ile belirlenen uteroservikal açı ve posterıor servikal açının düşük riskli populasyonda spontan preterm eylem öngörüsünde kullanılması: Prospektif kohort çalışması
Prediction of spontaneous preterm delivery via uterocervical angleand posterior cervical angle measured by transvaginal ultrasonography in low risk population: A prospective cohort study
- Tez No: 655816
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEREN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perinatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Uteroservikal açının preterm eylem öngörüsünde kullanılması literatürde tartışmalı bir konu olup birçok çalışmanın konusu olmuştur. Yapılan çalışmalardaki sonuçların çelişkili olması ve diğer parametrelerle körele olmaması nedeniyle bir bu çalışmayı planladık. Amacımız, uteroservikal açı ve posterior servikal açının preterm eylem öngörüsünde kullanılmasını sorgulamaktır. Bu amaçla, prospektif olarak planladığımız çalışmamızda preterm eylem riski taşımayan düşük riskli popülasyondan 48 hastanın uteroservikal ve posterior servikal açıları servikal uzunlukla beraber değerlendirilmiştir. Ölçümler literatürde anlatıldığı şekilde yapılmıştır. Sonrasında yapılan analizlerde ise 34, 37 ve 40 hafta öncesi spontan eyleme giren ve girmeyen hastalar karşılaştırılmıştır. İlgili haftalarda yapılan istatistiksel analizlere, bu haftalar öncesi iyatrojenik olarak doğum yapan hastalar dahil edilmemiştir. Bu nedele analizlere sırasıyla 46,44 ve 23 hasta dahil edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucu spontan olarak eyleme giren hastalarla girmeyen hastalar açısından uteroservikal açı, posterior servikal açı ve servikal uzunluk açısından farklılık izlenmemiştir (p>0.05). Bu bulgular sonucunda, vaka sayısı sınırlı olmasına rağmen uteroservikal açı ve posterior servikal açının preterm doğum öngörmede yararlılığının gösterilmesi için daha fazla prospektif çalışmaya gerek duyulduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Uterocervical angle has been studied in several studies in literature and for the prediction of spontaneous preterm birth and is still a debatable topic. We have planned this prospective study as the studies in the literature have conflicting results and have not used correlations with other parameteres. Our aim was to evaluate the clinical utility of uterocervical angle and posterior cervical angle for the prediction of spontaneous preterm delivery. For these purposes, we have measured the uterocervical angle and posterior cervical angle of 48 patients selected from a low risk population and evaluated these measurements with the cervical length. Measurements have been performed according to the literature. Afterwards, statistical analyses were carried out for comparision of patients with and without spontaneous birth before 34th, 37th and 40th gestational weeks. Patients who gave birth iatrogenically before these weeks were not included in the statistical analyzes performed in the relevant weeks. Due to this fact, 46, 44 and 23 were included in each analysis. According to performed statistical analyses, uterocervical angle, posterior cervical angle and cervical length did not differ between patients with or without spontaneous delivery (p>0.05). As a result of these findings, we have concluded that there is still need for more prospective studies for reliability of uterocervical angle and posterior cervical angle in prediction of spontaeous preterm delivery.