Japon bıldırcınlarında canlı ağırlığa göre seleksiyonun yumurta verim özellikleri ve besi performansına etkisi
The effect of selection according to live weight on egg yield characteristics and fattening performance of Japanese quails
  1. Tez No: 655880
  2. Yazar: ÜMİT ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) canlı ağırlığa göre seleksiyonunun yumurta verim özellikleri ve besi performansına etkilerini araştırmak için planlanmıştır. Hayvan materyali olarak 5 haftalık yaştaki bıldırcınlar kullanılmıştır. Çalışma materyali 5. Hafta yüksek canlı ağırlığa göre seçilen seleksiyon grubu ve rastgele seçilen kontrol grubu olmak üzere 2 gruptan oluşmuştur. Seleksiyon bir generasyon sürdürülmüştür. Ebeveyn olarak seçilen bu hayvanlarda cinsi olgunluk yaşı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kalite kriterleri ve kuluçka parametreleri incelenmiştir. Ebevenlerde yumurta verimi ortalaması seleksiyon gurubunda %76.95±4.28, kontrol gurubunda ise %77.76±4.83 olarak belirlenmiştir (P>0.05). Her iki deneme grubunda da %50 verim düzeyine yumurtlamanın 2. haftasında ulaşılmış, pik verim dönemi ise 13. hafta olarak gözlenmiştir. Yumurta ağırlığı ortalaması seleksiyon grubunda 13.53±0.057; kontrol grubunda ise 13.63±0.068 olarak belirlenmiştir (P>0.05). Damızlık hayvanlar 12 haftalık yaşa geldiğinde kuluçka faaliyeti yürütülmüş ve bir hafta süreyle kuluçkalık yumurta toplanmıştır. Kuluçka faaliyeti sonunda eş zamanlı elde edilen döllerde test çalışması yapılmıştır. Besi 5 hafta sürmüş ve besi sonunda karkas çalışması yapılmıştır. Bıldırcınların haftalık canlı ağırlıkları bireysel olarak, yem tüketimleri ise grup düzeyinde belirlenmiş ve bundan yararlanılarak yemden yararlanma oranı hesaplanmıştır. Döllerde yapılan besi çalışmasında tüm haftalar seleksiyon grubunun daha yüksek canlı ağırlığa sahip olduğu görülmüştür. Beşinci hafta yaşta canlı ağırlık seleksiyon grubunda 279.6±2.04 g iken kontrol grubunda 269.9±2.31 g olarak belirlenmiştir (P0.05), yenilebilir iç organlar bakımından da taşlık ağırlığı hariç diğer iç organlarda önemli farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak bu araştırmada japon bıldırcınlarında canlı ağırlığa göre seleksiyonun yumurta verim özelliklerine etkisinin önemsiz olduğu, buna karşılık besi performası özelliklerinde etkisinin önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was designed to investigate the effects of selection by body weight on egg yield characteristics and fattening performance in Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). 5 aged weeks quails were used as animal material. The study material consisted of 2 groups, the selection group selected according to high body weight and the control group selected randomly at the 5th week. The selection has been continued as a generation. Sexual maturity age, egg yield, egg weight, egg quality criteria and incubation parameters were examined in these animals selected as parents. Average egg yield in the parental group was determined 76.95 ± 4.28% in the selection group and 77.76 ± 4.83% in the control group (P> 0.05). In both experimental groups, 50% yield level was reached in the 2nd week of laying period, and the peak yield period was observed as the 13th week. Average egg weight was determined as 13.53 ± 0.057 in the selection group and 13.63 ± 0.068 in the control group (P> 0.05). When the breeding animals reached the 12 week old, incubation activity was performed and hatching eggs were collected for a week. An experimental study was carried out on the offspring obtained simultaneously at the end of the incubation activity. Fattening lasted 5 weeks and then carcass study was performed at the end of fattening. The weekly body weight of the quails was determined individually and their feed consumption was determined at the group level and so the feed conversion rate was calculated. it was observed that the selection group had higher live weight in all weeks in the fattening study performed on offspring, Live weight was determined 279.6 ± 2.04 g in the selection group and 269.9 ± 2.31 g in the control group at the fifth week of age (P 0.05), and no significant difference was found in edible internal organs except for gizzard weight (P> 0.05). As a result, in this study, it can be said that the effect of selection by live weight on egg yield characteristics in Japanese quails is insignificant, whereas the effect on fattening performance characteristics is important.