Türk toplumlarında 'devlet baba' düşüncesinin varlığı: Siyaset psikolojisi yaklaşımı
The existence of the idea of 'father state' in Turkish societies: Political psychology approach
- Tez No: 655883
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada Türk siyasal kültüründe var olan“devlet baba”olgusu üzerine politik psikoloji bağlamında inceleme yapılmıştır. Bireylerin olguya bakış açılarının nedenleri üzerinde durulmuş ve psikolojik temelde cevap aranmaya çaba gösterilmiştir. Araştırmada Türk siyasal kültürü incelenmiş ve ataerkil toplum yapısının siyasal yapıya etkileri analiz edilmiştir. Ataerkil yapının devlet baba olgusunun temelini oluşturan önemli yapılardan biri olduğu kanaatine varılmıştır. Araştırmada üzerinde durulan husus bireylerin gelişim evrelerinde sahip oldukları aile koşullarının siyasal düşünceye ettiği etkidir. Bu bağlamda gelişim evreleri Freud ve Erikson üzerinden incelenmiş ve çalışmaya zemin oluşturması amaçlanmıştır. Bireylerin tutumlarının incelenmesi için deney tasarlanmıştır. Deneyden önce Kişisel Bilgi Formu ile toplanan bilgiler vasıtasıyla deneye uygunluk sağlayabileceği düşünülen bireylerle iletişime geçilmiş; akabinde Gelişim Evrelerine Göre Siyasal Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Deney toplam 40 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bireyler, gruplar iki eşit şekilde dağılacak biçimde seçilerek pay edilmiştir. Büyük grup psikolojisinin baskısı altında bireylerin kendi tutumlarını sağlıklı bir şekilde ortaya koyamayacağı düşünüldüğünden, gruplar içerisinden küçük gruplar oluşturarak deney gerçekleştirilmiştir. Küçük grup içerisinde baskıyı ölçmek adına iki grupta baskın çoğunluk belli kriterlerdeki gruba verilmiş ve değişimler ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the“father state”phenomenon in Turkish political culture was examined in the context of political psychology. The reasons of individuals' perspectives on the phenomenon have been focused on and efforts have been made to seek answers on a psychological basis. The research examined Turkish political culture and analyzed the effects of patriarchal social structure on political structure. It is believed that the patriarchal structure is one of the important structures that form the basis of the father state phenomenon. The focus of the research is on the effects of family conditions on political thought that individuals have in their developmental stages. In this context, the stages of development were examined through Freud and Erikson and were intended to form the basis for the study. The experiment was designed to examine the attitudes of individuals. Prior to the experiment, individuals who were thought to be eligible for the experiment were contacted through the information collected via The Personal Data Form; then The Political Attitude Scale According To Development Stages was applied. The experiment was conducted with a total of 40 people. Individuals were divided into two groups evenly distributed. Since it was thought that individuals can be under the pressure of large group psychology and they may not demonstrate their own attitudes in a healthy way, the experiment was carried out by forming small groups from within groups. In order to measure the pressure within the small group, the dominant majority in the two groups were given to a group with certain criteria and the changes were measured.