Ticaret sicili müdürünün anonim şirketlerin tescile tabi işlemlerini inceleme yetkisi
The authorization of trade registry director to examine transactions subject to registration of the joint stock company has been analysed
- Tez No: 655921
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ticaret yaşamında önemli bir yere sahip olan ticaret sicili, zorunlu kılınan tescil, tadil ve terkin gibi kayıtların tutulduğu resmi nitelikte aleni bir sicildir. Ticaret sicili tacirlerin önemli faaliyetlerini kaydeden ve kaydedilen bu hususların toplumun istifade etmesine imkân sağlayan açıklayıcı ve kurucu etkilere sahiptir. Çalışmamızda 6102 sayılı TTK kapsamında anonim şirketlerin tescile tabi işlemlerinin ticaret sicili müdürünce inceleme yetkisi işlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu ve anılan yasaya dayanarak çıkarılan Ticaret Sicili Yönetmeliği'nde tes¬cile dair çok önemli hükümler ve yenilikler mevcut¬tur. Hazırlanan bu çalışmada sicil müdürlüklerinin yapısı, işleyişi ve ticaret siciline hâkim olan ilkeler, akabinde ticaret siciline tescilin genel esasları, türleri ve ilgili mevzuat hükümleri anonim şirket özelinde açıklanmış ve anonim şirket¬lerde 6102 sayılı TTK'da ifade edilen tescile tabi kılınmış olgular incelenmiştir. Ayrıca tescil talebi üzerine verilen red kararı neticesinde açılacak itiraz davası ve ticaret sicili müdürünün hukuki sorumluluğu hakkında da çalışmamızda detaylı bilgilere yer verilmiştir. Yukarıda ifade edilen hususlar doktrindeki farklı görüşlere ve yargı içtihatlarına yer verilerek somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trade registry is an official public registry that records important information and transactions in the business life centrally and by providing this information to the knowledge of the society the registry ensures the security of legal transactions and it has the necessary records of registration, amendment and abandonment that has announcement and validity effects on the transactions. İn this thesis within the framework of the TCC No. 6102, the authorization of trade registry director to examine transactions subject to registration of the joint stock company has been analysed. There are very important provisions and amendments regarding the registration in the TCC and the TRR issued based on the aforementioned law. In this paper, the structure of the registry directorates, its operation and the principles that dominate the trade registry, then the general principles, types and provisions of the relevant registration to the trade registry are explained in the joint stock company and matter of facts subject to registration stated in the TCC numbered 6102 in joint stock companies were examined. In addition, the papar includes comprehensive information about the case to be filed as a result of the objection to decision of the registration process and the legal responsibility of the trade registry director. While doing all these, the conclusions were concretized by including different opinions in doctrine and judicial jurisprudence as much as possible.